Kad osjetimo bol u zubu, pri ruci nam je često dostupan barem jedan kućni lijek za zubobolju koji nam može pomoći ublažiti simptome prije nego odemo kod zubara.
Zubobolja se najčešće javlja kao posljedica karijesa, koji nastaje kada kiseline stvorene bakterijama uništavaju zubnu caklinu i ostavljaju unutarnje mekše tkivo i njegove živčane završetke izloženima.
Osim toga, bol u zubu uzrokuju oštećenje, pulpitis (upala zubne pulpe), labava ili puknuta plomba ili povlačenje zubnog mesa (gingivitis, paradontitis), piše Krenizdravo.
Postoje razne metode i mogućnosti prirodnog liječenja zubobolje koje uključuju stavljanje hladnog obloga, masiranje akunpukturne točke kockicom leda, grgljanje slanom vodom ili upotrebu ljekovitog bilja.
Više od 50 vrsta ljekovitih biljaka koristi se u tradicionalnoj terapiji za zdravlje usne šupljine i liječenje zubobolje jer biljke sadrže moćne fitokemikalije koje se bore protiv raznih infekcija.
Istraživanja pokazuju da mnoge biljne komponente pokazuju protuupalni, antioksidativni i antibakterijski potencijal prirodnog antibiotika.
Žvakanje svježih listova biljaka poput, paprene metvice ili trputca, oslobađa njihova protuupalna i antibakterijska svojstva kojima mogu nakratko ublažiti bol prije posjeta zubaru.
Dok su lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta najpopularniji oblik ublažavanja boli, domaći lijek za zubobolju često je jednako učinkovit u liječenju boli kao i farmaceutski lijekovi.
Prirodni lijekovi za zubobolju
Prije liječenja važno je razumjeti koji je uzrok zubobolje, kako biste mogli učinkovito liječiti bol. Ako zubobolja nije posljedica nekog ozbiljnijeg stanja, isprobajte neke od metoda ili biljnih lijekova kako biste smanjili upalu i što prije osjetili olakšanje od boli.
Ipak, važno je razumjeti da ove metode ne mogu zamjeniti potrebu za stručnim liječenjem stomatologa koji će vas u kratkom roku osloboditi neugodne boli u zubu.
Prirodne metode
Evo nekih prirodnih metoda za liječenje zubobolje.
Mućkanje ulja u ustima
Povlačenje ulja je tradicionalna ayurvedska praksa koja potječe iz Indije. Ovaj jednostavan jutarnji postupak njege usne šupljine uključuje mućkanje jedne jušne žlice ulja u ustima 15 – 20 minuta prije nego što se ispljune.
Redovito korištenje ove metode pomaže u smanjenju bolesti desni i osjetljivosti zuba. Koristite sezamovo ili kokosovo ulje za izvlačenje toksina i sprječavanje upale.
Rezultati studije iz 2009. su potvrdili da mućkanje sezamovog ulja u ustima smanjuje osjetljivost zuba i simptome upale zubnog mesa ili gingivitisa.
Pilot studija iz 2015. godine također je poduprla učinkovitost ove prirodne metode, pokazujući da svakodnevno mučkanje kokosovim uljem smanjuje nakupljanje plaka i markere gingivitisa.
Pročitajte članak “Oil pulling: Metoda ‘iz naroda’ koja za 20 minuta izvlači toksine iz organizma, njeguje zube i smanjuje nadutost“.
Liječenje upale slanom vodom
Slana voda može ublažiti bol kod afti i grlobolje, pa tako i kod zubobolje. Smanjuje otekline pa može pomoći u izlječenju, ovisno o tome što uzrokuje bol. Slana voda je prirodan i siguran način kojim se izvlače neželjene bakterije i gnoj u usnoj šupljini.
Priprema je jednostavna i brza – pomiješajte jednu čajnu žličicu soli u šalicu vode, uzmite gutljaj i mućkajte u ustima oko 30 sekundi. Ispljunite i ponovite mućkanje slanom vodom nekoliko puta. Po potrebi ponovite postupak tijekom dana.
Pasta od soli i crnog papra
Sol smanjuje bol, a crni papar potiče mikrocirkulaciju i ima protuupalno i antibakterijsko djelovanje.
Koristeći jednake količine soli i mljevenog crnog papra, dodajte malo vode da dobijete gustu pastu.
Nanesite pastu na oboljeli zub kako biste smanjili bol. Izbjegavate liniju desni, kako biste spriječili iritaciju.
Soda bikarbona
Soda bikarbona ima nevjerojatan broj kućnih i medicinskih upotreba. U ljekovite svrhe koristi se kod upalnih stanja jer sprječava krvarenje desni, smanjuje kiselost i samim time ublažava bakterijske infekcije.
Jednostavno namočite vatu u vodu pa u sodu bikarbonu te nježno pritisnite na zahvaćeni dio. Čajnu žličicu sode bikarbone možete također umiješati u šalicu tople vode i koristiti za ispiranje usta.
Akupresura s kockom leda
Akupresura je tradicionalna kineska medicinska praksa za ublažavanje boli pomoću različitih točaka pritiska na određeni dio tijela. Za ublažavanje zubobolje trljajte nekoliko minuta kockicu leda između palca i kažiprsta.
Hladan oblog
Hladni oblozi uobičajeni su tretman za zubobolju jer hladnoća umrtvljuje bol i može smanjiti upalu i oteklinu, ublažavajući osjetljivost. Zamotajte vrećicu s ledom u ručnik, stavite je na oboljelo mjesto i držite oko 10 minuta.
Hladni oblozi mogu pružiti privremeno, ali brzo olakšanje za bolni zub, budući da intenzivna hladnoća nakratko desenzibilizira to područje.
Ljekovito bilje
U liječenju zubobolju mogu pomoći i ove biljke.
Stolisnik
Stolisnik je stari narodni lijek za zubobolju i razne upale. Zahvaljujući analgetskim i protuupalnim svojstvima, koriste se svježi listovi i korijen biljke koji se usitne ili nagnječe da bi pustili sok. Ovako pripremljenu svježu biljku utrljajte na bolne zube i desni ili listove polako žvačite na mjestu upale.
Pročitajte članak “Stolisnik kao lijek: Sezona je “hajdučke trave”! Evo kod kojih tegoba pomaže i kako napraviti čaj, tinkturu i kupku“.
Pasta od kurkume
Kurkuma je žuti začin i ayurvedski lijek za smanjenje upale jer sadrži snažan spoj kurkumin koji može pomoći u ublažavanju bolova. Mala studija iz 2014. pokazala je da je ekstrakt biljke kurkume bio jednako učinkovit kao ibuprofen u ublažavanju boli uzrokovane osteoartritisom koljena.
Napravite ljekovitu pastu tako da pomiješate kurkumu u prahu s malo vode, zatim je utrljajte u desni kako biste smanjili bol i osjetljivost zuba.
Češnjak kao prirodni antibiotik
Češnjak je tradicionalni prirodni lijek protiv zubobolje. Posjeduje snažna antibiotska svojstva kojima može spriječiti upalu, rast neželjenih bakterija u ustima i oštećenje problematičnog zuba.
Za pripremu lijeka zgnječite režanj češnjaka, dodajte prstohvat soli i ovom pastom namažite zub. Ako to radite nekoliko puta dnevno, ublažit ćete upalu zuba.
Luk kao stari narodni lijek
Luk ima dugu povijest liječenja raznih stanja u narodnoj medicini zahvaljujući svojim antiseptičkim i antimikrobnim svojstvima kojima ne samo da ublažava bol, već ubija klice koje uzrokuju infekciju.
Žvakanje sirovog luka ili pritiskanje komadića na bolno područje je odličan domaći lijek za zubobolju koji može pomoći u ublažavanju simptoma na neko vrijeme.
Čuvarkuća za zubobolju i aloe vera protiv karijesa
Čuvarkuća za zubobolju je još jedan stari narodni lijek, a njezina ljekovitost i otpornost najbolje je opisana latinskim imenom Sempervivum, što u prijevodu znači “uvijek živa”.
U narodnoj medicini koristi se zbog svojih protuupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primjenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.
Čuvarkuća ima slično djelovanje kao i aloe vera, koja je poznata u liječenju različitih kožnih tegoba. Zbog protuupalnih i antiseptičkih svojstava pruža brzo olakšanje i smirenje.
Sok čuvarkuće može se piti ili grgljati u slučaju gnojne upale zuba.
Istraživanja su pokazala da aloe vera ima prirodna antibakterijska svojstva i može uništiti klice koje uzrokuju karijes. Gel nanesite na bolno područje usne šupljine i nježno umasirajte.
Đumbir i kajenski papar
Đumbir i kajenski papar sadrže snažna protuupalna i analgetska svojstva. Pomiješajte đumbir u prahu i kajenski papar s nekoliko kapi vode i vatom nanesite pastu na zube. Držite smjesu podalje od desni kako biste izbjegli iritaciju.
Ova prirodna pasta pruža trenutačno olakšanje od boli i ublažava infekciju.
Kapsaicin iz čili papričice
Kapsaicin je ljuta tvar koja se prirodno nalazi u čili papričicama. Prema istraživanjima, lokalna primjena kapsaicina ublažava određene vrste boli jer privremeno otupljuje živčana vlakna, čineći ih manje sposobnima za isporuku signala boli.
Nanošenje kapsaicinskog gela na desni smanjuje bol osjetljivih zuba, iako izaziva peckanje kada ga se nanese na kožu ili desni.
Eterična ulja
Eterična ulja sadrže snažna protuupalna, antibakterijska i analgetska svojstva kojima pomažu kod upale desni i bolova pa su odličan kućni lijek za zubobolju.
Ulje klinčića
Klinčići sadrže eugenol, prirodno sredstvo koje djeluje kao anestetik, zbog čega ne samo da se koristi u stomatologiji, nego se i preporučuje kao najbolji prirodni lijek za zubobolju.
Kapaljkom istisnite jednu ili dvije kapi ulja klinčića na vatu i nanesite je na bolni zub za kratkotrajno olakšanje. Međutim, pokušajte ga držati podalje od jezika ili drugih tkiva u ustima jer utrnuće tih područja može biti neugodno.
Ekstrakt vanilije i klinčić u prahu
Alkohol je omamljujući agens koji topikalno djeluje otupljujuće na desni, a pravi ekstrakt vanilije koristi alkohol da izvuče aromatičan okus mahune.
Kako biste ublažili zubobolju, nekoliko kapi čistog ekstrakta vanilije stavite na prst i utrljajte na osjetljivo područje. Ponovite ovu metodu dva ili tri puta svaki dan za privremeno olakšanje.
Kako bi dobili prirodni lijek protiv zubobolje, napravite pastu od klinčića u prahu s nekoliko kapi ekstrakta vanilije koji pojačava njegova anestetička svojstva.
Ulje timijana
Majčina dušica ili timijan je poznat po svojoj medicinskoj upotrebi i učinkovit je lijek za razne infekcije. Timol, glavna komponenta eteričnog ulja, ima antiseptička i antifungalna svojstva.
Dodajte jednu kap eteričnog ulja timijana u čašu vode za ispiranje usta ili nakapajte nekoliko kapi eteričnog ulja i vode na vatu te pritisnite na bolni zub.
Ulje paprene metvice
Paprena metvica je najbolji prirodni lijek za zubobolju zbog svojih umirujućih, antimikrobnih i protuupalnih svojstava kojima doprinosi zdravlju zubi i desni. Svojim aktivnim spojevima poput mentola umiruje bol i upalu živaca.
Nanesite tri ili četiri kapi ulja paprene metvice izravno na zahvaćeni zub za snažan umrtvljujući učinak na bolno područje. Držite 5 – 10 minuta.
Ulje čajevca
Čajevac ima snažna antimikrobna i antiseptička svojstva zbog čega je još jedan koristan prirodni lijek za zubobolju. Stavite vatu natopljenu vodom s nekoliko kapi ulja čajevca na zahvaćeni zub.
Možete ga koristiti i za ispiranje usta tako da u čaši tople vode izmješate nekoliko kapi ulja čajevca. Ovom tekućinom ispirite usta nekoliko puta dnevno.
Izbjegavajte određenu hranu
Tijekom zubobolje određena hrana može pojačati bol i pogoršati stanje pa ju je najbolje izbjegavati. Tvrda hrana uzrokuje pritisak na zahvaćeni zub što izaziva veću bol.
Izloženi korijenski živci osjetljivi su na ekstremno toplu ili hladnu hranu i pića.
Kisela i slatka hrana također pogoršava bol u zubima jer potiče nakupljanje plaka i nagriza tvrdu caklinu na zubima. Zbog toga izbjegavajte citrusno voće, slatkiše i pića puna šećera te ugljikohidrate koji lako zaglave među zubima.
Povisite položaj glave tijekom noći
Zubobolja se često pojačava uvečer i tijekom noći. Kako biste olakšali spavanje, podignite uzglavlje tako da glava bude iznad tijela. Na taj ćete način spriječiti dotok krvi u bolnu regiju.