Već nekoliko godina među najtraženijima na tržištu rada, kako u svijetu tako i u BiH, jesu IT (informacijske tehnologije) stručnjaci. Programera na zavodu za zapošljavanje nema. Mogućnosti su velike, od privatnog rada, rada za domaće pa i strane kompanije.
Cijeli svijet je potencijalno tržište.
Mali kapaciteti na fakultetima
Fakulteti u BiH, elektrotehnika i drugi, koji obrazuju mlade u ovom sektoru, ne mogu “izbaciti” dovoljno ljudi koliko tvrtke potražuju, tako da tko god se odluči baviti se ovim pozivom, ima dovoljno mjesta. Potražnja je uistinu velika. Inače, u Bosni i Hercegovini je IT sektor u proteklih pet godina porastao za 72 posto. Procjenjuje se da u ukupnom BDP-u IT sektor godišnje sudjeluje sa 150 milijuna maraka.
Rukovoditelji IT kompanija tvrde kako postoje određene birokratske prepreke u razvoju IT sektora, ali su svjesni da je tako u svakom poslu, tako da to ne smije biti izgovor. Kao najveći izazov ističu potrebu za kvalitetnim obrazovanjem mladih te su u toj oblasti potrebna unapređenja.
Profitabilno zanimanje
- Trebalo bi doći do unapređenja nekog plana i programa, kroz koji studenti prolaze na fakultetu, da se on prilagodi potrebama tržišta u suštini. Studenti uče jako puno stvari, raštrkano im je znanje i interesi na razna polja, ali jako malo imaju specifičnog znanja što je potrebno tržištu, smatraju projekt-menadžeri, dodajući kako nakon edukacije problema za zaposlenje nema.
BiH ima veliki potencijal i kvalitetan kadar, kao i brojne druge prednosti koje je mogu pozicionirati visoko na svjetskom tržištu.
IT sektor može znatno doprinijeti bosanskohercegovačkoj ekonomiji ako se bude ulagalo u popularizaciju i edukaciju.
Nije tajna ni da se u ovoj oblasti može odlično zaraditi, a prednosti su svakako brojne. Od izbora poslodavca, radnog okruženja, pa čak i radnog vremena. Prema magazinu Forbes, informacijske tehnologije su osim medicinskog i financijskog sektora, najprofitabilnija industrijska grana u svijetu.