Prvo stvarno bezgotovinsko društvo stići će za pet godina, a Švedska će biti prva država koja će koristiti samo digitalna i kartična plaćanja, naveo je u svom izvještaju AT Kearney, izvještava Indikator.ba.
Bezgotovinske transakcije značajno su porasle nakon uvođenja beskontaktnog plaćanja i mogućnosti mobilnih plaćanja poput Apple Pay i Google Pay.
Prema A.T. Prema Kearney-evoj analizi, očekuje se da će godišnji rast biti veći od 21 posto na tržištima u nastajanju i više od 7 posto na razvijenim tržištima do 2021. godine. U Švedskoj se novčane isplate brzo smanjuju. U 2016. godini samo 15% transakcija na malo plaćeno je gotovinom, što je manje od 40% u 2010. godini.
Trend se nastavlja globalno, jer gotovina čini tek 15% svih plaćanja izvršenih putem dominantnih aplikacija za mobilno plaćanje, poput Alipaya i WeChat Paya u Kini.
Gotovinske transakcije u 2018. godini činile su samo 45% svih plaćanja u Rusiji. Inače, druge zemlje uvode korake da budu u potpunosti bezgotovinske, s tim da je Ruanda postavila prekretnicu do 2024. godine, a Južna Koreja da eliminira kovanice do 2020. godine.
A.T. Kearneyev "radar za maloprodaju 2019" objavljen ranije ove godine analizirao je podatke 92 banke u Evropi i predviđa da će jedna od 10 banaka nestati jer kupci sve više favoriziraju digitalne banke poput Monzoa i Starling banke, a mreže podružnica će se postupno ukinuti i zamijeniti višekanalnim mrežama koje uključuju AI (umjetna inteligencija), analitiku i nove tehnologije za ispunjavanje promjenjivih potreba i očekivanja potrošača. Ova promjena u ponašanju potrošača i porast prevlasti fintech-a će imati utjecaja na tradicionalni krajolik plaćanja, pokretajući put ka bezgotovskoj budućnosti.
Simon Kent, globalni šef finansijskih usluga u A.T. Kearney, komentariše: Globalna ekonomija sve se više pokreće digitalnim transakcijama i u narednih nekoliko godina svijet će ugledati prve uistinu bezgotovinske ekonomije. Ovo predstavlja ogromnu priliku za banke, ali za one uspostavljene u danima kada je gotovina bila kraljevska, potrebne su neke stroge i pronicljive strateške odluke kako bi se osiguralo njihovo napredovanje u bezgotovinskom društvu. Tradicionalne banke uložile su ogroman napor, resurse i ljudski kapital u gotovinsko upravljanje, a strategije će se morati promijeniti kako digitalno plaćanje postaje norma. Banke će također morati pronaći nove tokove prihoda kako bi nadomjestile ranije stečene novčanom aktivnošću".