Agencija za rad i zapošljavanje BiH ima suradnju sa Saveznom agencijom za rad SR Njemačke vezano za projekte zapošljavanja medicinara u SR Njemačkoj, te u cilju jačanje bilateralne suradnje.
- U periodu 2020-2022 realizirali smo i projekt Obrti nude budućnost, koji se odnosio na mogućnost stjecanja znanja i vještina, te priznavanja diploma za tri grupe zanimanja (elektrotehnička struka, metalna struka, te instalateri za grijanje i klimatizaciju), te je ukupno 39 osoba iz BiH iskoristilo ovu mogućnost, naučilo njemački jezik i otišlo na rad u Njemačku u trajanju od godinu dana - izjavio je za Fenu stručni suradnik za informiranje Agencije za rad i zapošljavanje BiH Boris Pupić.
Dodao je kako je projekt zapošljavanja medicinskih radnika sa završenom srednjom medicinskom školom iz BiH u SR Njemačku još aktualan. Tijekom perioda pandemije 2020. i 2021. godine interes naših građana za taj program je bio malo smanjen, dok se ove godine bilježi povećanje u odnosu na prošle dvije godine.
Taj program se i dalje dijeli na dva dijela - Triple Win gdje poslodavca za kandidate traži njemački GIZ u suradnji sa Saveznom agencijom za rad SR Njemačke, te program zapošljavanja kod poznatog poslodavca gdje kandidati sami traže poslodavca.
Uvjeti su i dalje završena četvorogodišnja medicinska škola općeg smjera ili smjera pedijatrijske njege, položen stručni ispit u BiH i znanje njemačkog jezika na minimum B1 nivou, prema europskom referentnom okviru za jezike.
- Interes poslodavaca za zapošljavanjem navedenog kadra je još uvijek velik. Broj posredovanja za ovaj program, odnosno izdanih radnih dozvola u 2021. godini iznosio je 487 (od toga Triple Win 92), dok je ove godine zaključno sa 1. prosinca taj broj bio 542 ( Triple Win 94) - dodao je Pupić.
Bosnu i Hercegovinu je tijekom proteklog desetljeća napustio veliki broj građana kako zbog opće situacije, tako i zbog visoke stope nezaposlenosti i lošeg ekonomskog stanja. U SR Njemačkoj, kojoj je hitno potrebna stručna radna snaga, nedavno je objavljeno kako žele olakšati dolazak kvalificiranih stranih radnika.
Pupić je dodao da se podaci kojima raspolaže Agencija za rad i zapošljavanje BiH odnose samo na posredovanja koje oni rade.
- Mi trenutno nemamo procjenu koliko ljudi godišnje odlazi na rad u Njemačku jer te osobe nemaju nikakvu obvezu svoj odlazak bilo gdje evidentirati. Shodno tome ne možemo dati procjenu hoće li neki novi pristup uvozu radne snage u SR Njemačku rezultirati većim brojem odlazaka iz BiH, kao ni koji profili radnika će biti zainteresirani za odlazak – izjavio je Pupić.
Iako nema preciznih službenih podataka o broju građana BiH koji su napustili domovinu i otišli da žive i rade u drugim državama, Unija za održivi povratak i integracije BiH provela je istraživanje te došla do podataka koji pokazuju kako je BiH tijekom proteklih desetak godina napustilo nekoliko stotina tisuća ljudi.