Sve je otvoreno, restorani, barovi, trgovački centri..., da nema maski, činilo bi se samo još jedna normalna sezona u Dubaiju, kaže autor teksta, direktor sektora putovanja zagrebačke agencije Palma travel koji je u Dubaiju bio krajem veljače na sedmodnevnom odmoru.
Iza nas je već godina dana kako živimo tzv. novo normalno. Putovanja su segment života koji, mogli bismo reći, ponajviše trpi. Kao netko kome su putovanja bili sastavni dio života, novonastale okolnosti bile su popriličan i gotovo nadrealan šok. No kako je želja za putovanjem nakon pauze od godinu dana ipak bila jača od prepreka, početkom veljače odlučio sam da je vrijeme da se nekamo krene i počeo sam proučavati kamo se može otići, a da vas ne zatvore u izolaciju po dolasku, gdje je uopće moguć ulazak stranih turista i tako suzio izbor na nekoliko manje-više otvorenih destinacija poput Zanzibara, Meksika, Dominikanske Republike, Maldiva i Dubaija, piše Ordinacija.hr.
Nakon vaganja „pro et contra“ odluka je pala na Dubai. Grad u kojem sam već boravio u nekoliko navrata, ali sam se uvijek volio iznova vraćati. Kartu sam rezervirao preko kompanije FlyDubai s polaskom iz Beograda kao najpovoljnijom opcijom od svega što se nudilo u tom trenutku. Možda se čini kako u ovim vremenima i nije baš idealna opcija letjeti iz druge države, ali pokazat će se da to ne predstavlja ni najmanji problem. Inače, opcije za letenje iz Zagreba su i dalje prilično limitirane jer je broj letova drastično smanjen pa preporučujem da provjerite i opcije u zračnim lukama u susjedstvu.
Kao pripremu trebalo je odraditi i neke nove „novonormalne“ procedure, prije svega osnovno za ulazak u Ujedinjene Arapske Emirate – PCR test, ne stariji od 72 sata prije dolaska u Dubai. Test, uz prethodnu najavu, napravio sam u Zagrebu, u Nastavnom zavodu „Dr. Andrija Štampar”, platio 500 kn uz dodatnih 125 za prijevod na engleski jezik, budući da se pri dolasku u Dubai mora predočiti negativni test na engleskom ili arapskom jeziku. Nakon nekoliko sati mailom stiže nalaz, negativan sam na Sars CoV-2 virus i mogu bezbrižno na put. Inače, postoji i mogućnost da će vas po dolasku u zračnu luku Dubai još jednom nasumično besplatno testiraju.
Na hrvatsko-srpskoj granici, preciznije na prijelazu Bajakovo, pitat će vas imate li PCR test, ne stariji od 48 sati ili, ako ste u tranzitu, imate 12 sati da napustite teritorij Srbije. Budući da sam imao važeći PCR test, bez previše zadržavanja krenuo sam put zračne luke „Nikola Tesla“ u Beogradu.
Po dolasku, uzbuđenje što ste nakon godinu dana ponovno na check-in šalteru, što prolazite sigurnosnu i kontrolu putovnica, što ste u duty free shopu, kao da je ovo prvi let u životu. U zračnu luku ne se može bez maske, a u zrakoplovu, na moje poprilično iznenađenje, konstatiram da je popunjen do zadnjeg mjesta. Bio sam uvjerenja da putuje samo tko mora i najveći entuzijasti poput mene, međutim na letu su bile brojne obitelji s djecom, mladi parovi, društva prijatelja.
U sporadičnim razgovorima saznajem da neki putuju dalje u Zanzibar, neki na Maldive. Dakle, svijet ipak nije potpuno stao kako mi se činilo. Nakon pet i pol sati stižemo u Dubai. U zračnoj luci nema uobičajene gužve. Po izlasku iz zrakoplova, a na putu do šaltera za kontrolu putovnica, zaustavlja nas aerodromsko osoblje i traži PCR test. Kontrola putovnica i prijelaz granice obavlja se brzo, brzo stiže i prtljaga te žurim ka izlazu. Po dolasku u hotel, mjere kao i u ostatku svijeta, maske, dezinfekcija, distanca. Netom prije mog dolaska donesena je i odredba o smanjenju popunjenosti kapaciteta hotela na 70% zbog epidemioloških mjera, a isto tako i kapacitet sjedećih mjesta u restoranima. Buffet više nije opcija, već se dobije jelovnik ili skenirate QR kod koji je postavljen na svakom stolu te konobaru kažete što biste htjeli.
Prvi dojam je da je hotel, koji se nalazi uz jednu od gradskih plaža, pun gostiju. Poslije od recepcionarke doznajem da me dojam ne vara jer je hotel uistinu trenutačno popunjen do zadnje sobe. Doznajem da su gotovo svi hoteli najviše kategorije u Dubaiju praktički dupkom puni, posebice oni uz plaže. U Dubaiju su otvoreni restorani, barovi, kafići, noćni klubovi, trgovački centri, turističke atrakcije itd. Da ne vidite ljude sa zaštitnim maskama, činilo bi se da je sve normalno. Inače, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima epidemiološke mjere variraju od emirata do emirata.
Zemlja ih ima sedam, šest je bilo otvoreno za strance, a sedmi i najveći emirat Abu Dhabi s istoimenim glavnim gradom države zadržava i dalje prilično restriktivnu politiku pa se i dalje traži karantena, više uzastopnih PCR testova, narukvica za praćenje kretanja. Ali, Abu Dhabi i najmanje ovisi o turizmu, pa ne čudi stroža politika zatvaranja. Za razliku, Dubai se s godinama profilirao kao izuzetno tražena turistička destinacija. U njegovu centru maske su obvezne i na otvorenom. Svi se prilično drže svih propisanih mjera jer su i kazne drastične, a nenošenje maske kažnjava se s gotovo 5000 kuna. No, uvjerio sam se da se stranim turistima tolerira kad netko spusti masku ispod brade na vrućih 30-ak stupnjeva.
Ujedinjeni Arapski Emirati su među državama koje su najviše odmakle u broju procijepljene populacije te su u samom svjetskom vrhu s više od 52% cijepljenih do trenutka u kojem ovo pišem. Sukladno nacionalnoj politici cijepljenja, a u kojoj se najviše koristi kineski cjepivo Sinopharm, a potom ruski Sputnjik te američki Pfizer, očekuje se daljnje popuštanje epidemioloških mjera koje bi, prema najavama, trebale nastupiti po završetku ramazanskog Bajrama 12. svibnja.
Nakon opuštenih tjedan dana, vrijeme je za povratak. Ponovno let za Beograd. Odučio sam se za varijantu da test napravim tek po povratku u Zagreb. Ovaj puta cijena je bila 406 kn, a nalaz sam proslijedio na e-mail adresu GP Bajakovo kako bi mi ukinuli obvezu samoizolacije. No, uz testiranja i sve pandemijske protokole za putovanja, isplatilo se ponovo sjesti u zrakoplov i biti dio svijeta.