Mnogi će se složiti s time da Bosna i Hercegovina najljepše izgleda u jesen. Prepuna boja i mirisa koje je teško opisati riječima. Međutim, po mnogočemu ove je godine drukčije nego ikad prije. Pandemija koronavirusa i drugi val koji nam se, nažalost, događa, promijenili su navike, piše Večernji list BiH. Nema razigranih školaraca koji idu od kuća do svojih škola, nigdje ni prodavača s tržnica koji su u svakom gradu imali neko svoje posebno mjesto, a terase kafića, dok ih stidljivo sunce obasjava, prazne su ili poluprazne.
Stižu hladniji dani
Osim zdravstvene ugroze, odnosno posljedica koje ostavlja, korona je itekako pogubna za psihičko zdravlje. A upravo kako nam se budu približavali hladniji dani, situacija će postajati još teža. Dok je lijepo vrijeme, barem ćemo u šetnji susretati ljude, a što kad temperature padnu, a noć postane preduga? O tome ovih dana puno govore i psihijatri te psiholozi, a stav je da se mentalno zdravlje ne zanemaruje samo u doba korone nego općenito u javnom zdravlju.
Poznati hrvatski psihijatar Željko Ključević ovih dana podsjetio je na ratno razdoblje koje je bilo sigurnije, unatoč silnom zlu koje se događalo, nego ovo danas. - Uvijek je postojao jedan dio zemlje u kojemu ugroza nije bila velika, u koji ste se mogli skloniti. Sada imamo specifičnu situaciju u kojoj nemate zonu sigurnosti, ne samo mi nego cijeli svijet. Izloženi ste stresogenu, i to svatko od nas, 24 sata dnevno - ističe psihijatar.
Zaštita mentalnog zdravlja
Njegov je stav da je cijela situacija nadrasla zarazni dio i sada je više nego ikad potrebno uključivanje stručnjaka za mentalno zdravlje u rad tijela koja donose mjere jer, koliko god se mjere za sprječavanje zaraze donosile u dobroj mjeri, one su ipak zanemarile zaštitu mentalnog zdravlja.
Hercegovački psiholog Marko Romić još je u ožujku ove godine, kad smo tek spoznali koronavirus, davao savjete stanovništvu kako se ponašati u doba pandemije, a jučer kad ga je ekipa "Večernjaka" kontaktirala, kazao kako je ono što je tada govorio sada još aktualnije jer je vidljivo da je broj novozaraženih u porastu. Na jasan način priznati stručnjak savjetuje da čuvamo sebe, ali i druge. - Savjet bi bio da cijelu situaciju shvatimo kao izazov u kojem svi imamo važnu ulogu. Trebamo strukturirati svoje vrijeme, napraviti dnevne planove u kojima će biti korisne aktivnosti. Ne smijemo samo sjesti i čekati kad će ovo proći. Ovo je prilika da budemo korisni sebi, svojoj obitelji, zajednici. Iskoristimo je. Također, trebamo imati na umu cilj koji želimo ostvariti, a cilj nam je sačuvati živote i zdravlje što većeg broja ljudi, naših bližnjih i nas samih. U ovoj situaciji svi smo važni, svi možemo dati svoj doprinos ostvarenju zajedničkog cilja - istaknuo je Ramić.
Život nam se događa pred očima, stoga u skladu sa situacijom i pridržavanjem mjera, on se mora i nastaviti. I ovo doba mora jednom proći, zato je važno sačuvati zdrav razum, na što ovih dana upozoravaju i stručnjaci za mentalno zdravlje.•