Četiri županije u FBiH uskoro će ući u drugi mjesec bez izvršne vlasti. Nakon prosvjeda pale su vlade u Sarajevu, Tuzli, Bihaću i Zenici, ali do danas nisu izabrane nove, a nema ni indicija da bi se to u dogledno vrijeme moglo dogoditi. Štoviše, postoje realni izgledi da se sadašnji status quo održi do listopadskih izbora jer kandidati za mandatare koje ističu pojedine stranke i skupine građana nemaju realnih izgleda da osiguraju parlamentarnu većinu ni u jednoj županiji.
Tehnička vlada
To znači da bi i sljedećih mjeseci u ovim županijama radile tehničke vlade čiji bi se posao sveo skoro isključivo na trošenje proračunskih sredstava. Posljedice takvog ponašanja su dalekosežne, a odgovornost je prvenstveno na strankama s najvećim brojem mandata u županijskim parlamentima – SDP-u i SDA. Zastupnik Naše stranke u sarajevskom županijskom Parlamentu Predrag Kojović jučer je dao prilično koncizan opis odnosa dvije vodeće stranke prema situaciji u Sarajevu, ali i drugim županijama koje su trenutačno bez vlada.
-Misle da imaju situaciju pod kontrolom i da će se odlučiti za održavanje stand-bya s jako lošim proračunom koji de facto traje do listopada, a koji će Sarajevsku županiju dovesti u još goru situaciju za vlast koja će doći u listopadu, kazao je Kojović tijekom jučerašnjeg zasjedanja županijskog Parlamenta u Sarajevu, na kojem nijedna stranka nije izašla s prijedlogom novog mandatara.
Konfuzni zahtjevi
SDP i SDA prebacuju odgovornost jedan na drugoga, a slično je i u Tuzlanskoj, Zeničko-dobojskoj i Unsko-sanskoj županiji. U prilog im idu i konfuzni i neartikulirani zahtjevi tzv. plenuma i prosvjeda pod čijim su pritiskom prošlog mjeseca vlade u ovim županijama i odstupile. Činjenica je da je socijalna i gospodarska situacija u spomenutim županijama toliko loša da nitko ne želi nekoliko mjeseci pred izbore preuzeti odgovornost za upravljanje njima. Najlogičnije bi bilo da to urade oni koji su se protekle tri godine smjenjivali u vladavini, a to su SDP i SDA sa svojim političkim satelitima. No, za razliku od vremena kada su se otimale za vlast u županijama, danas obje stranke bježe od toga. Čak i da u nekim županijama, pod pritiskom prosvjednika, formalno bude potvrđen mandatar, mali su izgledi da se postigne konsenzus o imenovanju cijele vlade. Zbog toga se već sad s prilično velikom dozom sigurnosti može tvrditi da će kraj ovog izbornog mandata četiri županije u kojima živi najveći broj stanovnika FBiH dočekati s praznim blagajnama, rekordnim brojem nezaposlenih.
Izgleda da nekome odgovara stanje kaosa i nereda!Naj lakse je loviti u mutnom!