Predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva Suad Arnautović odgovorio je na upit je li čelnik SDA Bakir Izetbegović naložio kakve će izborne rezultate ova institucija objaviti: - Nije, Allaha mi, nije, djece mi! Nije nam nitko zapovjedio. Nije me prepao miting u Banjoj Luci, bio sam četiri godine u opkoljenom Sarajevu!
To je tek vrh ledenog brijega svega onoga što se događalo u ovoj instituciji koja je dobila neopravdano visoke ovlasti te je u mogućnosti zloupotrijebiti izborni proces, dakako, i rezultate. Od početka rada institucije u aktualnom sastavu sve je nezakonito. To je bilo i očekivano jer je šest članova SIP-a imenovano kršenjem natječajnih procedura. Dapače, potpunim ignoriranjem. S obzirom na to da je SIP imenovan na takav način, posve se moglo očekivati da će se njegovi članovi na takav način i ponašati. Kada se tome pridoda da su ovoj instituciji dodijeljene nove nadležnosti, onda se opasno stvara mogućnost da ova institucija bude izvan i iznad zakona. Jedan od najslikovitijih prizora bio je kada je SIP proglasio kako je hrvatski potpredsjednik Republike Srpske postao Ivan Begić, bivši član PDP-a, a ne Davor Pranjić koji je osvojio najveći broj glasova birača. Čak iako je razlika bila svega 100 glasova, cijelo je vrijeme Pranjić imao kritičnu većinu glasova. Nakon pogreške SIP-a, čak su pojedini dužnosnici požurili čestitati Begiću, no na kraju se pokazalo kako je zaista riječ o pokušaju prevare. Zanimljivo je kako je izbor Pranjića u posljednjem trenutku doslovno spasio hrvatski član SIP-a Vlado Rogić, dok je ostalih šest članova "bilo uvjereno" da je Begić izabran za potpredsjednika. Članica SIP-a Irena Hadžiabdić utvrdila je kako su posljednje sjednice pokazale svu slabost ove institucije.
- Institucija u koju su ulagali mnogo gubi na ugledu, to moramo otvoreno analizirati kao i sve naše probleme te reći gdje smo, tj. greške koje se nisu smjele dogoditi - rekla je Hadžiabdić. Hadžiabdić je rekla da je posljednja sjednica druga velika pogreška, a da je prva bila pogreška s izbornim pragom. Uz Pranjića su, naime, stručnjaci iz SIP-a pogrešno obračunali i mandate i raspodjelu te napose dodjelu kompenzacijskih mandata, što je skandalozno. Ako se ima na umu da su se u Središnjem izbornom povjerenstvu gotovo mjesec dana od održanih izbora brojali listići te da proces praktički još uvijek nije okončan jer su upućene apelacije Sudu BiH na ovako utvrđene rezultate, ova zemlja vjerojatno ulazi u anale neuspješnih primjera izbornih procesa. Najveću odgovornost za to snosi upravo SIP koji je politički i nacionalno postavljen bez provjerenih kompetencija. Zbog toga vodeće hrvatske stranke traže raspuštanje aktualnog i zakonito imenovanje SIP-a, a srpske osnivanje slične institucije u RS-u. •