Nakon što je Nadzorni odbor „Bosnalijeka“ odlučio da se ponovljena redovita sjednica Skupštine dioničara, zakazana za 19. kolovza, opet odgodi, a navodno zbog toga što revidirani izvještaj eksternog revizora za 2021. nije završen, tj. dostupan, dioničari ove kompanije iskoristili su zakonsko pravo i sazvali redovitu sjednicu Skupštine za 7. rujan.
Štetno djelovanje
Kako je priopćeno iz “AS Holdinga” d.o.o., koji predvodi ove dioničare, prethodno su dioničari dostavili Komisiji za vrijednosne papire FBiH niz informacija o nezakonitim postupanjima“Bosnalijeka” d.d. te zahtjeve za poduzimanje mjera kako bi se spriječilo štetno djelovanje NO i Uprave “Bosnalijeka” prema samoj kompaniji i dioničarima.
Komisija za vrijednosne papire izvršila je nadzor i utvrdila nezakonito postupanje, odnosno kršenja pravila korporativnog upravljanja i nezakonito donošenje odluka Nadzornog odbora, ali su se “Bosnalijek” d.d., tačnije Uprava i Nadzorni odbor, u potpunosti oglušili i nisu postupili po nalogu Komisije za vrijednosne papire FBiH.
Dioničari upozoravaju da nadležna tijela ne smiju ostati nijemi na kršenje zakona, nanošenje štete dioničarima te na ignoriranje naloga regulatora (Komisije za vrijednosne papire), jer isto, kako navode, predstavlja sustavni rizik za društvo ''Bosnalijek'' d.d., njegove dioničare, povjerioce, ali i tržište kapitala u BiH.
Dioničari naglašavaju da su Nadzorni odbor i Uprava Društva u više navrata u proteklih devet mjeseci opstruirali pokušaje da se održi sjednica Skupštine ''Bosnalijeka'' d.d., a sve u cilju da se postojećem NO i Upravi omogući da nastave provoditi nezakonite aktivnosti te nanositi nesagledivu štetu i posljedice po Društvo.
- To što su NO i Uprava Društva u potpunosti zanemarili svoje zakonom utvrđene obaveze, ne daje im za pravo da se redovita sjednica Skupštine ne održava zato što revidirani izvještaj eksternog revizora za 2021. nije dostavljen. Nadzorni odbor i Uprava Društva su dužni dioničarima i svim drugim zainteresiranim stranama dati obrazloženje ovakvog postupanja, a s obzirom na to da to kontinuirano izbjegavaju, navedena obrazloženja bi morali dati nadležnim državnim organima, ističu dioničari.
Nezakonito poslovanje
Nepovjerenje dioničara ''Bosnalijeka'' prema NO i Upravi je opravdano, jer do sada dioničari, ali ni druge zainteresirane strane od njih nisu dobili nikakve informacije o poslovanju Društva, iako na to zakonski imaju pravo. Također, dioničari ukazuju na činjenicu da je nezakonito poslovanje društva ''Bosnalijek'' d.d. potvrđeno uhićenjem, pritvorom i tužiteljskim istragama protiv predsjednika NO i direktora Društva.
Posebna revizija Društva
S obzirom na spomenute istrage i ozbiljna uhićenja u nekoliko navrata čelnih ljudi ''Bosnalijeka'' d.d., dioničari s pravom strahuju o stvarnoj situaciji i poslovanju Društva, te su u nekoliko navrata pozivali Nadzorni odbor i Upravu da se dozvole posebna revizija i dubinsko snimanje poslovanja Društva, što su isti odbili, a što dodatno ukazuje na eventualno štetne transakcije po Društvo i dioničare, navodi se u priopćenju.