Poznate po visokom udjelu vlakana, smokve su prirodna pomoć za zdravlje probavnog sustava, što ih čini pametnim izborom za one koji žele kontrolirati zatvor, dijabetes i razine kolesterola. Bogate kalcijem, smokve pridonose i zdravlju kostiju. Sa svojim potencijalom za snižavanje krvnog tlaka i poboljšanje zdravlja kože, piše Ordinacija.hr.
Nutritivna strana smokve
Prema podacima USDA, smokve mogu biti dobar izvor vode, energije, proteina, ugljikohidrata, vlakana i šećera. Također mogu sadržavati visok sadržaj kalcija, željeza, magnezija, mangana, cinka i kalija. Imaju dobru zalihu vitamina A, E i K. Smokve su i dobar izvor polifenola. Polifenoli su antioksidansi koji štite ljudsko tijelo od oksidativnog stresa.
Mogu sniziti krvni tlak
Studija objavljena na PubMed-u potvrđuje da ekstrakt smokve ima potencijal za snižavanje krvnog tlaka. Poznato je da visoki unos natrija, koji se često nalazi u soli, doprinosi hipertenziji. Ključno je uravnotežiti ovo s hranom bogatom kalijem. Smokve, bogate kalijem i niskim udjelom natrija, nude idealnu opciju za ovu ravnotežu. Pozitivni učinci smokava na krvni tlak ne zaustavljaju se samo na regulaciji; oni također potiču opuštanje i smirenost, olakšavajući živce.
Pozitivan utjecaj na dijabetes
Smokve bi mogle igrati ključnu ulogu u liječenju dijabetesa, zahvaljujući bogatom sadržaju apscizinske kiseline, fitohormona koji je poznat po povećanju tolerancije glukoze i pozitivnom doprinosu cjelokupnom zdravlju.
Studija iz 2018. iz časopisa ‘Diabetes’, otkrila je da bi ekstrakti apscizinske kiseline iz smokava mogli biti obećavajuće rješenje za kontrolu razine šećera u krvi i inzulina nakon obroka.
Mogu promicati zdravlje probavnog sustava
Smokve, poznate po svom bogatom sadržaju vlakana i brojnim hranjivim tvarima, odavno su prepoznate po svojoj ulozi u poboljšanju zdravlja probavnog sustava. Posebno su učinkovite u ublažavanju zatvora.
Studija koja je uključivala 150 osoba sa sindromom iritabilnog crijeva sa zatvorom (IBS-C) pokazala je značajno olakšanje simptoma, uključujući bol, nadutost i zatvor, za one koji su konzumirali oko četiri suhe smokve (45 grama) dva puta dnevno.
Pomaže kod hemoroida
Ako patite od hemoroida, popularan kućni lijek koji bi vam mogao pomoći su suhe smokve namočene preko noći vodi koje ujutro treba popiti s vodom. Ovaj kućni lijek ima laksativni učinak i može pomoći u smanjenju pritiska na anus, čime pomaže u smirivanju hemoroida.
Može smanjiti razinu kolesterola
Smokve bi mogle biti ključni igrač u kontroli razine kolesterola. Istraživanja objavljena u ‘Phytotherapy Research’ pokazuju da smokve mogu pozitivno utjecati na lipidni profil povećanjem HDL (dobrog) kolesterola.
Ovo je potkrijepljeno drugim studijama koje su uočile poboljšanja u ukupnom kolesterolu, HDL kolesterolu i razinama triglicerida nakon suplementacije ekstraktom lišća smokve.
Jedna od korisnih komponenti smokava je pektin, vrsta topivih vlakana. Pektin ne samo da potiče zdravu stolicu, već ima i laksativni učinak zbog visokog sadržaja vlakana u smokvama.
Mogu poboljšati zdravlje kože
Studija u časopisu Indian Journal of Pharmaceutical Sciences otkrila je da ekstrakt smokve može učinkovito povećati hidrataciju kože, sadržaj sebuma i smanjiti gubitak melanina i transepidermalne vode.
Njihovo bogatstvo antioksidansima poput flavonoida i polifenola pomaže u suzbijanju oštećenja izazvanih slobodnim radikalima. Smokve, koje sadrže visoku razinu alkana, pridonose održavanju pH ravnoteže tijela i koriste se u liječenju kožnih bolesti poput ekcema i psorijaze.