30. obljetnica od osnutka Ratne bolnice Tolisa

Spašavali su živote, nisu pitali za radno vrijeme

storyeditor/2022-10-19/ratna.jpg
20.10.2022.
u 13:38

- Po mnogima, to je bila prekretnica za slobodni oraško-šamački prostor jer bolnica je ulijevala nadu u opstanak tok djelića slobodne Posavine - stoji zabilježeno u pisanim dokumentima o tome vremenu.

Tri desetljeća protekla su od utemeljenja Ratne bolnice Tolisa, koja je bila smještena u podrumskim prostorijama Franjevačkog samostana u Tolisi, piše Večernji list BiH.

Prekretnica za slobodu

- Po mnogima, to je bila prekretnica za slobodni oraško-šamački prostor jer bolnica je ulijevala nadu u opstanak tok djelića slobodne Posavine - stoji zabilježeno u pisanim dokumentima o tome vremenu. Ponos, herojstva, žrtva, molitva, smrt i život, sve se događalo pod krovom Franjevačkog samostana u Tolisi koji je tada vodio gvardijan fra Marko Oršolić koji će na svečanoj akademiji 24. listopada za Dan Grada Orašja primiti priznanje - Plaketu Grada.

U nepune četiri godine rada u ratnim uvjetima kroz bolnicu su prošli veliki ljudi, ratnici, humanisti. Danima nisu odlazili svojim domovima, nisu pitali za radno vrijeme mjereno ranjenima, ozlijeđenima te, nažalost, poginulim Sinovima Posavine. Trideset je godina proteklo nakon prve operacije obavljene u improviziranim uvjetima Ratne bolnice. Ostala su sjećanja, ratne priče, tužne slike, neizbrisive traume, ali i radosni trenuci spašavanja života.

Kroz Ratnu bolnicu prošlo je 58 vrhunskih stručnjaka iz Hrvatske koji su došli pomagati, iz Posavine 153 domaća zdravstvena i nemedicinska kadra. U tom je vremenu obavljeno 520 operacija i 2150 kirurških zahvata. Današnja Županijska bolnica Orašje stasala je na temeljima ratne i respektabilna je zdravstvena ustanova. Želeći na što dostojanstveniji način obilježiti veliku obljetnicu, Opća županijska bolnica Orašje na čelu s ravnateljem dr. Pericom Jelečevićem odlučila se za objavu monografije "Od Ratne bolnice Tolisa do Opće - Županijske bolnice Orašje" kao trajnog spomena na povijesne dane Domovinskoga rata i nesebičnost te požrtvovnost liječnika i medicinskog osoblja.

Autor je monografije Nedjeljko Nedić. Knjiga će biti promovirana u sklopu obilježavanja Dana Grada Orašja, a pokrovitelji monografije su dr. sc. Dragan Čović, predsjednik HNS-a BiH, i Đuro Topić, predsjednik Vlade PŽ-a.

Tradicionalno obilježavanje

I ove su godine, prema tradiciji, 19. listopada, na dan osnutka Ratne bolnice, u svečanom postroju pod ratnim stijegom gradom od Županijske bolnice u Orašju do spomen-obilježja prošetali zdravstveni djelatnici. Župnik župe bl. Alojzija Stepinca u Orašju fra Božo Kovačević izmolio je opijelo i zahvalio svim liječnicima i zdravstvenim djelatnicima koji su u ratu nesebično spašavali živote.

Vijence su za poginule branitelje u gradskom parku, uz predstavnike Ratne bolnice Tolisa, položila i izaslanstva udruga iz Domovinskoga rata te ministarstava zdravstva i branitelja PŽ-a.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije