Europska komisija, kako se i očekivalo, preporučila je uvjetno otvaranje pregovora s Bosnom i Hercegovinom nakon što vlasti ispune dio reformi koje se ponajprije odnose na jačanje pravne države i poštivanje ljudskih prava, piše Večernji list BiH. Za razliku od jugoistočne Europe, "europska vlada" bila je mnogo milosrdnija prema istočnome susjedstvu Ukrajini i Moldaviji, kojima je preporučila otvaranje pristupnih pregovora s Unijom, dok se pak vlasti BiH moraju dodatno potruditi kako bi se našle u društvu zemalja kojima se brže otvara europska perspektiva iz posve očito drugih razloga – ruske agresije. Kako se doznaje, sve do posljednjeg trenutka trajalo je usuglašavanje, odnosno fino ugađanje "wordinga" prema Bosni i Hercegovini. U tome je važnu ulogu imao, kako doznajemo iz pouzdanih izvora, i hrvatski premijer Andrej Plenković. Inače, u prvobitnoj formulaciji je stajalo kako bi Bosna i Hercegovina u neodređenoj budućnosti mogla dobiti preporuku za otvaranje pregovora s čak nejasnom perspektivom.
Birokratski "benchmark"
- To više nije nejasni futur, nego formulacija o preporuci za otvaranje pregovora, ali uz ispunjavanje uvjeta koje su vlasti ionako obećale provesti europskim institucijama - rekao je za Večernjak dužnosnik upoznat s razvojem usuglašavanja ovih dokumenata. Uz to, u odluci Europske komisije stoji da će se najkasnije do proljeća 2024. preporuka proslijediti Europskome vijeću, najvišem tijelu EU koje čine premijeri i predsjednici vlada zemalja članica, koji zapravo daje konačnu odluku oko daljnjih koraka pojedinih zemalja. U finalnoj verziji također nisu precizno definirani uvjeti za eventualno pozitivno izvješće Europske komisije do ožujka 2024., što praktički znači - bit će to rezultat političkog dojma, a ne formalnih "benchmarka". - Komisija preporučuje otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom u EU nakon što se postigne nužan stupanj usklađenosti s kriterijima za članstvo - navedeno je u dokumentu koji je predstavila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen s povjerenikom za proširenje i europsko susjedstvo Oliverom Varhelyijem. - Komisija preporučuje otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom kada postigne potrebni stupanj usklađenosti s kriterijima za članstvo - rekla je. Odluku o tim preporukama donijet će čelnici država članica EU-a na svom summitu sredinom prosinca. Dodala je da Komisija prepoznaje neke pozitivne političke i pravne korake, poput formiranja Vijeća ministara u siječnju ove godine, te da ima napretka u borbi protiv organiziranog kriminala i pranja novca. S druge strane, "također bilježimo sa zabrinutošću razne neustavne zakone koje su usvojili predstavnici Republike Srpske", rekla je Von der Leyen.
Očuvati ustavni okvir
- Otvorili smo širom vrata i pozivamo Bosnu i Hercegovinu da kroz njih prođe. Za to je, naravno, potrebno pokazati rezultate, ali vrata su širom otvorena za pristupne pregovore - rekla je Von der Leyen. U tome dokumentu dotaknute su brojne teme, a među najvažnijima je pitanje pravne države te provedbe ustavnih i izbornih reformi na kojima inzistira i hrvatska strana u zemlji. - Ipak, potrebni su daljnji napori. To uključuje usvajanje važnih reformi vladavine prava i pravosuđa te napredak u ustavnim i izbornim reformama, koje su od najvećeg prioriteta kako bi se osigurala jednaka prava za sve građane. Također je važno očuvati ustavni poredak zemlje - navedeno je u dokumentu. Poznato je kako bruxelleski birokrati zaobilaze spominjanje konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini, koji su zajedno s američkom formulom jedna država i dva entiteta ključ njezina opstanka i stabilnosti. Pa ipak, neizravno su ovdje uključeni navodima kako je važno očuvati "ustavni poredak zemlje". Ovakva odluka Europske komisije praktički predstavlja dodatno "sudačko vrijeme" u kojemu vlasti moraju ispuniti postavljanje uvjete iz 8 + 1 kriterija. Ponajprije se to odnosi na donošenje novoga Zakona o sudovima Bosne i Hercegovine, ali i zakona o sprječavanju sukoba interesa te pranja novca i financiranja terorizma kako bi se odmrznula pozitivna preporuka za otvaranje pregovora s BiH o članstvu u Europskoj uniji. U "ključnim nalazima" EU odaje se priznanje vlastima zbog brze uspostave vlasti, ali maloga ili nikakvog napretka oko reforme javne uprave, borbe protiv korupcije, pravosudne reforme, ljudskih prava, djelomičnog usklađivanja s vanjskom politikom EU... Izvješće je predsjedateljici Vijeća ministara BiH Borjani Krišto uručio voditelj Izaslanstva Europske unije u BiH Johann Sattler. Krišto je ovo izvješće ocijenila poticajem za nastavak rada i provođenje reformi. Posebno je istaknula izbornu reformu.
Izborna reforma
- Potrebna je cjelovita reforma koja se tiče presuda Europskog suda i odluka Ustavnog suda i naravno da bismo tako rasteretili odnose BiH i poslali poruku da je BiH na ovaj način stabilnija i da ima europsku budućnost - rekla je Krišto. Dodala je kako od kolega očekuje konstruktivan pristup kako bi se prihvatio Zakon o sprječavanju sukoba interesa, zatim sprječavanju pranja novca i terorističkih aktivnosti, Zakona o sudovima, odluke o imenovanju IPA koordinatora... - Sada je na BiH da provede potrebne reforme, iskoristi ovu priliku i prođe kroz otvorena vrata - rekao je Sattler. Dodao je kako ovom preporukom BiH sustiže ostatak regije. - EU prepoznaje i potvrđuje pozitivan pomak u BiH, ali jedna od stvari ovog izvješća navode se negativni pomaci koji koče BiH na EU putu. Samo izvješće se nadovezuje na dodjelu kandidacijskog statusa prije godinu dana i jedan nesporan signal da je mjesto BiH u EU. Institucije EU naglašavaju da im je proces pridruživanja ponovno u fokusu - naglasio je Sattler. Očekivano, ovisno o tome jesu li vlast ili oporba, stranke i dužnosnici komentirali su izvješće Europske komisije i poruke vodećih ljudi. Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH i HDZ-a Dragan Čović ocijenio je odluku Europske komisije o davanju uvjetne preporuke za otvaranje pregovora o članstvu s Unijom poticajem za nastavak rada na ostvarenju europske budućnosti Bosne i Hercegovine. - Duboko posvećeni europskoj budućnosti naše domovine, nastavit ćemo čvrsto raditi na tom cilju - napisao je Čović na svome nalogu na platformi X. Pozitivnu ocjenu dao je i čelnik SDP-a Nermin Nikšić.