Republika Srpska je, što je vlast i priznala, uspjela protjerati sjedišta brojnih tvrtki iz manjeg bh. entiteta u Federaciju BiH, jer su zbog rupa koje su napravili u proračunu uveli brojne namete kojima su onemogućili normalno funkcioniranje poduzeća, priopćeno je iz PDP-a.
Iz ove stranke navode kako očekuju od nadležnih institucija Republike Srpske da uzmu u razmatranje tu aferu i trošenje narodnog novca zasnovanog na ozbiljnim tvrdnjama i činjenicama kojima je učinjena ogromna šteta po interes Republike Srpske.
"Tražimo i da se preispita odgovornost osoba koje su proizvela takvo štetno djelovanje kao rezultat protuustavnog, nezakonitog, koruptivnog, neracionalnog, neodgovornog i nepotističkog ponašanja", stoji u priopćenju, prenosi Klix.
Podsjećaju da je Vlada RS još 2014. godine razmatrala problem masovnog odlaska tvrtki iz RS-a u Federaciju BiH, a taj trend pratile su i tvrtke iz Srbije.
"Čelnici RS u nekoliko navrata otvarali su ovaj problem u razgovoru s čelnicima Srbije, no ništa se nije promijenilo osim što je u međuvremenu još nekoliko tvrtki svoje sjedište iz RS-a premjestilo u Federaciju BiH zbog povoljnijih tržišnih uvjeta i veličine tržišta", ističu iz PDP-a.
Oni su objavili i popis tvrtki iz Srbije koje su napustile Republiku Srpsku i ugovor o zastupništvu i distribuciji proizvoda potpisale s tvrtkama sa sjedištem u FBiH.
Na tom popisu nalaze se:
- "Swisslion" Takovo
- "Vino župa" Aleksandrovac
- "Victoria group" Beograd
- "Sinalco" Šabac
- "Jumis" Niš
- "Bambi" Požarevac
- "Albus" Novi Sad
- "Centroproizvod" Beograd
- "Jaffa" Crvenka
- "Nectar" Bačka Palanka
- "Imlek", Šabačka mlekara
- "Hello" sokovi, Smederevo
- "Taš" Vrbas
- "Rubin" Kruševac
- "Medela" Vrbas
- "Vital" Vrbas
- "Neli" Loznica
- "Vinarija Čoka"
- "Alfa" Vranje