Odred izviđača "Radobolja" utemeljen je 7. travnja 1963. godine pod imenom NH "Haćam Mithad". U predratnom razdoblju organizirao je brojna logorovanja, zimovanja, izlete..., a bio je prepoznatljiv po olimpijadi "Aprilski susreti". Nakon stanke zbog rata, članovi odreda su 21. prosinca 1994. godine obnovili njegov rad pod novim imenom "Radobolja", s nešto izmijenjenim programom prilagođenim skautskom pokretu.
Skautska načela
Odred nastoji približiti članstvu skautska načela i pridonijeti razvoju djece i mladih. - Nakon završenog logorovanja na Boračkom jezeru, došlo je do malog zatišja u radu OI "Radobolja", ali, evo, počeli su sastanci starih članova, kao i pripreme za prijam novih članova u naš odred. Svi zainteresirani učenici od 4. do 8. razreda, srednjoškolci, studenti..., mogu se priključiti našem odredu, svi su dobrodošli, kazao je u razgovoru za "Večernji list" BiH Jakiša Stančić, član uprave OI "Radobolja". Stančić ističe kako u OI "Radobolja" trenutačno ima oko 50 članova raznih životnih dobi. - Izviđački program je takav da kod nas uvijek i za svakoga ima posla, lijepog druženja, izleta, sportskih i zabavnih aktivnosti, svatko može pronaći nešto za sebe, ističe Stančić. OI "Radobolja" od 1997. organizira Veselu olimpijadu na kojoj se djeca natječu se u tradicionalnim izviđačkim igrama poput trčanja u vreći, potezanja konopa, utrke na 3 noge... - Na Veseloj olimpijadi se skupi skoro 200 djece koja subotnje prijepodne provedu u prirodi i druženju, kazao je Stančić te dodao da "Radobolja" još od 1995. suorganizira i manifestaciju "Betlehemsko svjetlo". -Glavni organizatori su austrijski skauti. Mi na tim priredbama okupimo i djecu iz drugih organizacija, svih vjera. Držimo se temeljnih skautskih načela, a to su jednakost, ljubav i solidarnost među ljudima.
Ostali jedinstveni
Izviđači idu na razna natjecanja, često i u druge države. No, financijski uvjeti diktiraju ovu vrstu aktivnosti. - Izviđači neminovno "trpe" sudbinu sredine u kojoj su. Izviđači iz BiH, bez obzira na društvena previranja, ostali su jedinstveni. Međutim, vrlo je malo mogućnosti za organiziranje natjecanja. Naše najpoznatije natjecanje su "Mostarski susreti" koje organizira Savez izviđača grada Mostara, a u BiH se ide na natjecanja u Nemilu, Zenicu, Sarajevo...
Za sve to treba novac, a mi od Gradske uprave godinama ne dobivamo ništa. Zbog toga se sada sve rjeđe ide na natjecanja, što je velika šteta, jer to je iznimno korisno za mlade ljude. Tu nauče mnoge vještine, a svakako je vrlo važno i što se šire pogledi, sklapaju nova prijateljstva..., naglasio je Jakiša Stančić.