Niz perspektiva

Status kandidata otvara vrata za inovacije, strana ulaganja i otvaranje radnih mjesta

21.12.2022.
u 15:43

Vjekoslav Vuković, dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, ocijenio je kako kandidacijski status donosi ekonomsku sigurnost

Dobivanje statusa kandidata za Bosnu i Hercegovinu otvara, jasna je struka, niz perspektiva daljnjeg gospodarskog razvoja, a poglavito u smislu činjenice da će reformske mjere na daljnjem ojačavanju struktura i koordinacije unutar BiH voditi i učinkovitijem iskorištavanju dostupnih sredstava Europske unije, piše Večernji list BiH. Uz to, status kandidata i svojevrsna je poruka kako BiH može biti privlačnija zemlja za realizaciju investicijskih procesa.

Vjekoslav Vuković, dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, u izjavi za Večernji list ocijenio je kako kandidacijski status Bosni i Hercegovini svakako donosi jednu vrstu ekonomske sigurnosti, daje dobar signal za strane investitore, mogućnost povećanja zaposlenosti i otvara dodatne mogućnosti za nove poslovne prilike, posebice u vanjskotrgovinskoj razmjeni i kreiranju povoljnijeg poslovnog okruženja u BiH.

Sigurnost

Pritom se referirao na nekoliko konkretnih prednosti koje BiH dobiva statusom kandidata, a prva se odnosi na samu percepciju o državi. Prevedeno, status kandidata šalje svojevrsnu poruku kako je zemlja ostvarila određenu razinu političke, ekonomske i pravne stabilnosti, što stvara bolji imidž u svijetu i otvara mogućnost za veća izravna strana ulaganja, ali i bolji kreditni rejting te konkurentnost gospodarstva. To je osobito bitno u svjetlu potrebe da BiH, nakon razdoblja velikih političkih nestabilnosti, koje su često odbijale investitore, sada promijeni matricu unutarnjih odnosa, donese relaksaciju i toliko potrebnu stabilizaciju koja će na duge staze zasigurno rezultirati i povećanjem izravnih stranih ulaganja. Pozitivne posljedice takvog stanja trebao bi osjetiti niz različitih sektora, počevši od usvajanja novih tehnologija, preko turizma pa do inovacija. Istodobno, status kandidata u suštini ne mijenja ništa mnogo oko pristupa financijskim sredstvima s obzirom na to da je BiH bila sudionik fondova Unije. No, kako je već potvrđeno iz Izaslanstva EU-a u BiH, kako zemlja napreduje na putu prema EU i provodi reforme, dobiva i više prilika za korištenje pretpristupnih fondova, posebice iz okvira IPA III, koji je konkurentniji i nagrađuje rezultate.

Vuković nam je ovom prilikom dostavio i informacije o nizu konkretnih programa, a među njima je i onaj najvažniji za gospodarska kretanja - Program za podršku i konkurentnosti MSP - Program SMP (Program jedinstvenog tržišta - Single Market Programme-eng), pri čemu je potvrđeno kako su procedure u završnoj fazi.

S druge strane, kada je riječ o onomu što je već potpisano, tu je niz značajnih programa, poput programa COST ("European Cooperation in Science and Technology") za područje znanosti i tehnologije, kao i programa "Horizon Europe" koji za cilj ima istraživanje i inovacije. Također, iznimno su važni i programi EUREKA za sudjelovanje u međunarodnim EUREKA istraživačkim i razvojnim projektima, Kreativna Europa za kulturu i kreativnu industriju te ERASMUS+ za obrazovanje, mlade i sport.

Razmjena i programi

Koliko unaprjeđenje suradnje s EU-om znači, vidljivo je i iz informacije o vanjskotrgovinskoj razmjeni, pa su tako prednosti slobodne trgovine sa zemljama EU-a dovele do toga da više od 70% od ukupnog vanjskotrgovinskog robnog prometa BiH ostvaruje sa zemljama EU-a.

Pred Bosnom i Hercegovinom stoji vrijedan IPA III pretpristupni mehanizam, a čije korištenje uvelike ovisi o sposobnosti učinkovitog pisanja kvalitetnih programa, preduvjet čega je zasigurno stabilizacija unutarnjih prilika i bolja suradnja različitih razina vlasti.

Jedan od njih je VI-B IPA Adrion 2021. - 2027. u koji BiH namjerava uskoro ući, a koji je dio novog IPA III instrumenta za pretpristupnu pomoć u proračunskom razdoblju Europske unije (EU) 2021. - 2027. Vrijednost programa je 160,810.017,65 eura, od čega je doprinos EU-a 136,688.515 eura, a preostalih 15% sredstava osigurat će korisnici programa. Drugi koji se uskoro realizira je Interreg VI-A IPA Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora, a kojim će se podupirati projekti suradnje s više od 117,600.000 eura, koji su dostupni iz Europskog fonda za regionalni razvoj i fonda IPA III.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije