Ako ovaj tjedan Europsko vijeće odobri status kandidata za Bosnu i Hercegovinu, taj potez će, osim što će unijeti novi optimizam u društveno-političku stvarnost BiH, pokazati odlučnosti EU-a da, u svjetlu izmijenjenih geopolitičkih okolnosti, primijeni pristup čvršćeg vezivanja regije zapadnog Balkana uza se, piše Večernji list BiH. No, u kontekstu BiH ovaj bi potez imao dalekosežne posljedice na stabilizaciju unutarnjih prilika, ali bi otvorio i nove mogućnosti u gospodarskom smislu približavajući BiH velikim izvorima financiranja, čije korištenje ipak isključivo ovisi o unutarnjoj spremnosti.
Financiranje
Iako u pogledu pretpristupnog financiranja EU ne pravi razliku između kandidata i potencijalnih kandidata, već ih tretira jednako u kontekstu pristupa projektima, ipak treba naglasiti da, kako zemlja napreduje na putu prema EU i provodi reforme, dobiva i više prilika za korištenje pretpristupnih fondova, posebice iz okvira IPA III, koji je konkurentniji i nagrađuje rezultate, potvrđeno je nedavno za Večernji list iz Izaslanstva EU-a u BiH.
Za sada signali uistinu upućuju da postoji velika vjerojatnost dobrih vijesti za BiH, pa tako Euroactiv doznaje kako će ovoga tjedna BiH dobiti status kandidata jer je Unija počela pridavati pozornost strateškom značaju regije. Pitanje dodjela statusa kandidata treba gledati u okviru šireg političkog konteksta koji uključuje i rusku agresiju na Ukrajinu, a koja je promijenila perspektivu Unije prema zemljama zapadnog Balkana, regije koja u očima službenog Bruxellesa, ali i prijestolnica brojnih europskih država, mora postati prostor stabilnosti, čvrsto vezan uz EU. Jasno je i da BiH nije ispunila sve preporuke koje je Europska komisija navela u listopadu, kada je preporučila davanje statusa kandidata za BiH, tako da bi eventualno pružanje statusa za nekoliko dana bilo svojevrsna poruka Bosni i Hercegovini i njezinim narodima i građanima kako ih Europa želi u svojoj obitelji.
Glasnogovornik Izaslanstva Europske unije i Ureda posebnog predstavnika Europske unije u Bosni i Hercegovini Ferdinand Koenig podsjetio je za Večernji list kako su predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i europski povjerenik za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi istaknuli tijekom svojih nedavnih posjeta BiH kako je preporuka Europske komisije o statusu kandidata pozitivan signal i jasna poruka građanima ove zemlje da je budućnost Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji.
- Preporuka Komisije o statusu kandidata dolazi bez uvjeta, ali s jasnim očekivanjima, posebice u osam oblasti na koje se potrebno fokusirati, a u vezi s kojima je Komisija urgirala vlastima u BiH da pristupe radu i ostvare napredak. Konačnu odluku o dodjeli statusa kandidata ima Europsko vijeće, odnosno države članice EU-a - naglasio je Koenig.
Političke reforme
Ako BiH dobije status kandidata, to u praksi znači i kako posao na provedbi 14 prioriteta Europske komisije treba intenzivirati.
- Ovih 14 prioriteta se ne mijenja i ne može se o njima pregovarati. BiH ih mora ispuniti sve prije nego što bude mogla otvoriti pregovore - istaknuo je nedavno europski povjerenik za proširenje Olivér Várhelyi.
Inače, treba podsjetiti kako je među prioritetima Europske komisije i onaj koji precizira kako je nužno osigurati provedbu odluka Ustavnog suda. U kontekstu BiH, ali i aktualne političke situacije, to je i presuda "Ljubić", koja govori o legitimnom političkom predstavljanju. Zbog toga i raste značaj nedavno potpisanog dokumenta HDZ-a BiH i stranaka "osmorke" u kojemu je jasno naznačeno kako će se žurno provesti ograničene promjene Ustava Bosne i Hercegovine, kao i izmjene te dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine sukladno odluci Ustavnog suda BiH i presudama Europskog suda za ljudska prava.