Delta-soj se i dalje širi svijetom, zbog njega obolijevaju i oni koji su se cijepili, a veliki je broj smrtnih ishoda kod onih koji se nisu cijepili.
Hoće li svemu doći kraj skoro? Hoće li bolnice opet biti pune jako bolesnih pacijenta i hoće li biti gore nego prošle godine? Evo što o tome misle stručnjaci.
DELTA-SOJ SE BRŽE ŠIRI I BOLNICE BI MOGLE BITI PUNE
Prošlog je mjeseca dr. Anthony Fauci, savjetnik američkog predsjednika i šef Nacionalnog instituta za alergije i infekcije izjavio u intervju kako osobe koje nisu cijepljene jesu u velikoj opasnosti. Čak i ako ste cijepljenja, rizik postoji, ali simptomi mogu biti blaži.
Virus s kojim se borimo je drugačiji od onog s kojim smo se borili prije nekoliko mjeseci i s tom se činjenicom moramo pomiriti, rekao je Fauci.
Dodaje kako se radi o puno otpornijoj varijanti koja se lakše prenosi pa čak i kod osoba koje su cijepljene, iako su zaštićene od težih oblika bolesti i dalje ju mogu prenijeti i zaraziti se virusom.
Dr. Gregory Poland, direktor centa za istraživanje cjepiva na klinici Mayo se sa svojim timom bavio pitanjem kakav je odgovor na cjepivo kod odraslih i djece. Vjeruje kako će se bolnice puniti bolesnim ljudima i da će se Delta varijanta širiti nekontrolirano dok se većina ljudi ne cijepi.
KOLIKO VARIJANTI VIRUSA POSTOJI I DOLAZE LI NOVE?
Svjetska zdravstvena organizacija vjeruje kako za sada postoji 17 sojeva koji cirkuliraju svijetom, a tu je uključen i onaj novi za kojeg možda niste čuli: Mu. Poland i tim su počeli s prikupljanjem podataka o njima i naglašava da nije važno fokusirati se na varijante već na to da je potrebno cijepiti se kako bi se virusu stalo na kraj. „Trenutna cjepiva štite od ozbiljne bolesti, smrti i hospitalizacije od svih poznatih varijanti“, dodaje Poland.
KOLIKO JE OPASNA DELTA VARIJANTA?
Kako smo već naveli, radi se o mutaciji SARS-CoV-2 virusa koja se puno brže širi i zaraznija je te je trenutno dominantna. Stručnjaci smatraju da se radi o varijanti koja je zabrinjavajuća upravo radi činjenice da je tako agresivna, a do sad se sigurno radi i najzaraznijem soju virusa. Isto tako ona doprinosi bržem i širem širenju virusa, posebno kod necijepljenih osoba.
To uključuje i djecu. Marc Lipsitch, epidemiolog smatra da se može očekivati porast broja zaraženih sad kad su se djeca vratila u škole. "Sve upućuje na to, a posebno činjenica da ovaj soj ne štedi djecu i tako se primjećuje porast broja zaraženih u svim dobnim skupinama“, pojašnjava.
KOJA SU CJEPIVA DOSTUPNA I TKO TREBA TREĆU DOZU?
Trenutno su dostupna tri cjepiva: Pfizer, Moderna i Johnson I Johnson, a djeca od 12-18 godina bi se trebala cijepiti Pfizerom.
Dr. Stuart Ray i dr. Robert Bollinger, sa sveučilišta Johns Hopkins su pojasnili kako sva cjepiva štite od delta soja. Naravno, tu su i slučajevi gdje je zaražena osoba cijepljena, ali se ne događaju ozbiljni ishodi. Osobe koje imaju slab imunitet se moraju posavjetovati s liječnikom o trećem cjepivu, što je i treća doza za Pfizer i Modernu. Dr. Melanie Swift, s Mayo klinike pojašnjava kako osobe s oslabljenim imunitetom trebaju treću dozu.
KAKO OSTATI SIGURAN?
Ako je pratiti savjete svih stručnjaka, važno se cijepiti kako bi se pandemiji stalo na kraj. Nosite maske, izbjegavajte gužve, perite ruke.