Maslinarstvo

Svi uzorci ulja ocijenjeni kao ekstra djevičanski, pobjednik Josip Matić iz Broćanca

28.12.2016.
u 11:00

U sjeni podatka kako je svaki od 41 na ocjenjivanje dostavljenoga uzorka maslinova ulja zavrijedio ocjenu “ekstra djevičansko” protekla je šesta po redu promotivno-ocjenjivačka i znanstveno-stručna radionica “Dani berbe maslina 2016.” Još tijekom znanstveno-stručnog dijela izlagači pojedinih tema opetovano su ponavljali: “Dabogda nam se ponovila”, misleći na godinu na izmaku.

Slabije obaviješteni su pri tome mislili kako izlagači ciljaju na obilan urod, međutim, kada su obznanjeni rezultati i kada je Mario Leko, zamjenik direktora Federalnog agromediteranskog zavoda, organizatora manifestacije, predstavio rezultate ocjenjivačkog procesa, bilo je jasno kako ova godina nije samo urodom podarila maslinare nego, prije svega, iznimnom kvalitetom ulja. Od 41 na organoleptičko ocjenjivanje pristigloga uzorka maslinova ulja, svaki je, dakle, u kategoriji ekstra djevičanskoga. Više od polovine, 21, dobilo je ocjenu “premium”, što znači “vrh vrhova”, 18 uzoraka je u kategoriji “dobro”, a dva “zadovoljavajuće”. Dakle, i ta dva uzorka zadovoljila su zahtjeve ekstra djevičanskoga ulja, ali s nešto nižom ocjenom. Prosječna ocjena “premium” bila je čak 85 bodova, a bilo ih je koja su prelazila i 90 bodova. Prosječna ocjena dobrih ekstra djevičanskih ulja bila je 80 bodova, dok je prosjek zadovoljavajućih bio 68 bodova. Iako je maslinarstvo u BiH mlada gospodarska grana, takvo što teško će se ponoviti. Imajući u vidu okolnosti “tvornice pod nebom”, kako još zovu poljoprivredu, teško će se ponovno uskladiti dobar urod i odlična kvaliteta maslina koje su jasno zaslužne za vrhunska ulja.

U vrlo jakoj konkurenciji, osam ulja bilo je u “pripetavanju”, prvo mjesto osvojilo je ulje Josipa Matića Lole iz Broćanca kod Neuma, drugo mjesto pripalo je Ljubici Boban, također iz Broćanca, a treće Denisu Ibrulju s Buturovice (Gornji Grad) Ljubuški. Treba reći kako su maslinari iz Broćanca priznanja dobivali i ranijih godina, dok je Ibrulj prvi put stigao do odličja te će se, s obzirom na položaj Buturovice, brda iznad Ljubuškog, vjerojatno češće spominjati među nagrađenima i sljedećih godina.

U znanstveno-stručnom dijelu održana su predavanja o za maslinare zanimljivim temama. Aida Kohnić iz Poljocentra “Dušica” Čapljina osvrnula se na maslinarsku 2016. godinu. Miro Barbarić iz FAZ-a izlagao je o temi “Klasifikacija maslinovih ulja”, dok je mr. Dragan Brenjo iz Agencije za sigurnost hrane u BiH predstavio temu “Puštanje u promet maslinova ulja - važeća zakonska regulativa”. “Fenomen vizualnoga identiteta proizvoda i njegove implikacije prema odabranom tržištu” naziv je teme o kojoj je izlagala ekonomistica Irma Maksumić iz marketinške agencije “Reunion” Sarajevo.

Uglavnom, nakon šestih po redu Dana berbe maslina, u Hercegovini će za tu uljaricu sigurno nastupiti novo razdoblje, prije svega, zbog kvalitete ulja, što potvrđuju i rezultati ocjenjivanja na nedavnim manifestacijama u Hrvatskoj, količine ulja, pa i eventualna buduća ulaganja. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije