Svi će se složiti, mediji su ažurno i budno motrili sva posavska događanja kada su neki dramatični trenuci u pitanju, no mišljenja su javnosti podijeljena. Koliko se glas posavski zapravo čuje izvan lokalnih granica, osobito pozitivan glas posavski? Posavina se ima čime dičiti, ima vrijednih ljudi koji su daleko od odlučivanja i moći vlasti, samozatajno rade i žive svoj život bez svjetla kamera ili pisane riječi tiskovina. Ipak, pozornost medija više plijene vijesti obojene tamnim tonovima, piše Večernji list BiH.
Rat, poplave i značaj medija
Ne treba ići daleko u povijest pa se prisjetiti Domovinskoga rata i herojske obrane Posavine kada su se trenuci života mjerili brojem izgubljenih Sinova Posavine koji su časno i pošteno, čista srca, braniti svoje domove, obitelji, kućni prag.
Radijski prilozi iz Posavine (Radio Orašja) značili su prozor u svijet.
Kada je sve već daleko iza nas, podižu se optužnice protiv onih koji su vodili takvu obrambenu borbu za goli život. Ponovno su mediji, ovoga puta najviše iz susjedne Republike Hrvatske, budno pratili sva događanja i javnost o tome izvještavali.
Nakon ratnih događanja stigle su poplave, ponovo vratile osjećaj straha i neizvjesnosti za najbliže i svu stečenu imovinu koja je tek obnovljena nakon ratnih razaranja. I opet mediji nisu iznevjerili jer su slike iz poplavljene Posavine tijekom svibnja 2014. godine obišle svijet.
Znalo se, ako te slike ne obiđu svijet, malo tko će nakon povlačenja vode znati za tragediju Posavljaka kako bi im pomogli.
Samozatajni novinari
Središnje informativne emisije otvarale su vijesti iz poplavljenih Vidovica, Kopanica, Domaljevca, Pruda...
Redovita TV izvješća slao je Tihomir Bijelić (BHTV i PTV). U 15-ak najtežih dana zabilježio je oko stotinu TV javljanja uživo i 70-ak radijskih javljanja. Od iznimnog su značaja bile TV slike koje je slao Perica Nedić ili pak Omer Hasanović (FTV), koji su također oplovili gotovo sve kritične posavske točke od Odžaka do Kopanica i objektivnim izvješćima i životnim pričama približili posavsku svakodnevicu pod vodom. Snimke poplavljene Posavine iz zraka zabilježene fotokamerom Josipa Vinkovića ostaju za povijest. Umirujući glas novinarke lokalnog Radija Orašje Mire Živković značio je puno za informiranje građana. Posavinu su obišle novinarske ekipe HRT-a i ZDF-a, Al Jazeerre, Pinka BiH, Face TV-ja, RTL-a.
Ekipe nacionalne Slovenske televizije snimale su dokumentarce. Večernjak je otvorio svoja vrata za sva novinarska pera koja mogu doprinijeti da slike iz Posavine obiđu svijet. Teško je sve medije pobrojati koji su željeli pomoći na svoj poseban način poplavljenoj Posavini pronoseći tužni glas posavski.
Svoju ulogu u informiranju sve više imaju i tzv. virtualni mediji, i dobro je da je tako, jer moderno vrijeme neminovno nosi svijet informacija koje bilježe web portali, blogovi, Facebook, Twitter i dr.
Umjesto zaključka
A nakon što Posavina postane vijest dana kojom se otvaraju sve informativne emisije, bilo zbog rata, poplava, uhićenja ili tragedija, polako jenjava medijska zainteresiranost. Informativno -tehnički centar u Orašju koji je bio središte medijskog okupljanja u kriznim trenucima, odakle su proslijeđene brojne dramatične slike poplava u svijet, Javni servis BHRT-a još nije riješio. Godinama pokazuju , blago rečeno, nezainteresiranost da se iz Posavine pošalje uživo javljanje iz Orašja. Sve što su tražili od županijske i općinske vlasti za uređenje prostora studija ispunjeno je, no oni svoje obveze ni dijelom nisu. Istina, kako su naveli, radi ušteda, i to baš na Posavini, čak su ukinuli i to jedno dopisničko mjesto, tako da se na državnoj televiziji prilozi iz Posavine mogu vidjeti jedino ako je obilježavaju neka traumatična događanja.