Poplave, potresi, olujni vjetrovi, klizišta… - u proteklom su razdoblju navedene prirodne nepogode napravile ogromne štete na obiteljskim kućama diljem BiH, uništile brojne usjeve te odnijele živote, piše Večernji list BiH.
U svibnju 2014. BiH su zahvatile najveće poplave u posljednjih 120 godina, kada su stotine obitelji morale napustiti domove, a nastala je materijalna šteta koja se zbrajala u milijardama. Uslijed posljedica poplava i klizišta smrtno je stradalo više od 20 osoba. U veljači 2019. veći se dio BiH našao pod udarom olujnog vjetra koji je čupao stabla, nosio krovove s kuća, prevrtao vozila, a više osoba je ozlijeđeno.
"Zube" prirodnih nepogoda mnogi su osjetili i 2012., kada je ovu zemlju prekrio snijeg na nekim mjestima viši od metra. Brojni objekti nisu izdržali težinu snijega, a liječnici su imali pune ruke posla zbog saniranja prijeloma te pothlađivanja. Zabilježen je i određen broj smrti prouzročenih smrzavanjem.
Ni ova godina nije prošla bez nepogoda. Potres magnitude 5,7 stupnjeva prema Richteru, koji se dogodio 22. travnja 2022. u 23.07 nedaleko od Stoca te predstavlja najjače podrhtavanje tla u BiH od onoga koje je 1969. zatreslo Banju Luku, odnio je život mlade djevojke, a više osoba zatražilo je liječničku pomoć. Oštetio je više stotina objekata. Sve to ponovno je aktualiziralo temu važnosti osiguranja imovine, ali i fizičkih osoba.
Udruga društava za osiguranje FBiH uputila je inicijativu prema Vladi FBiH u kojoj predlaže zakonsko rješenje u oblasti osiguranja od prirodnih nepogoda (potres, poplava, oluja i klizišta). Iz ove Udruge smatraju kako postoji potreba za kreiranjem i donošenjem zakona o obveznom osiguranju kućanstava u FBiH (fizičkih osoba) od potresa, poplava, klizišta i oluje. Kakav je stav Vlade FBiH po tom pitanju, još nije poznato, međutim, ako bi se išlo u smjeru donošenja zakona, BiH bi bila jedinstvena u regiji. Sličan koncept postoji samo u Rumunjskoj i Turskoj.
Udruga društava za osiguranje u FBiH projekt je počela prije nekih sedam godina. Inicijatori smatraju kako bi time porasla i svijest ljudi po pitanju zaštite, kako imovine tako i ukućana. Glavni tajnik Udruge "SorS" Zlatan Filipović nedavno je izjavio kako smatra da je ovaj koncept u BiH nužan jer proračuni, ni entitetski ni državni, nisu u stanju podmiriti štetu ako bi se ona dogodila te je podsjetio na činjenicu kako su poplave 2010. i 2014. povećale zanimanje za osiguranje imovine, kako fizičkih osoba tako i poljoprivrednika.
Podaci u BiH pokazuju kako se vlasnici nekretnina u BiH ipak rijetko odlučuju osigurati i zaštititi svoju imovinu od različitih nesreća i prirodnih nepogoda. Prema podacima, imovinu je osiguralo tek nešto više od 1% bh. građana, a niske stope osiguranja imovine bilježe i druge zemlje regije. •