Na lokalnim izborima u BiH neovisni kandidati za načelnike postigli su značajan uspjeh i na taj način zadali udarac takozvanim stranačkim mašinerijama, a čini se kako je najveći udarac pretrpio SDA. Od 38 kandidata koji nisu imali potporu stranaka u osam općina imaju najviše glasova za načelnike, piše Večernji list BiH. Analitičari pak ističu kako su birači u ovim općinama zasićeni neučinkovitim politikama velikih stranaka koje su ranije vladale, ali upozoravaju da je ovakvim rezultatom najviše pogođena Stranka demokratske akcije (SDA) jer su većina bivši članovi upravo ove stranke. Iako iza sebe nisu imali veliku predizbornu logistiku koju su stranke mogle osigurati svojim članovima, neovisni kandidati su ipak uspjeli ostvariti zapažene rezultate.
Bez predizborne logistike
Tako će, prema preliminarnim rezultatima SIP-a, Muhamed Ramović gotovo sigurno biti načelnik Goražda. Ramović je ranije bio član Stranke za BiH, potom Saveza za bolju budućnost (SBB), a sada je neovisni kandidat. Nakon prebrojene većine glasova u Zenici, neovisni kandidat Fuad Kasumović, nekadašnji visokopozicionirani član SDA, s oko 4 posto prednosti nad protivnikom SDA ipak je okončao dvanaestogodišnje prvenstvo ove stranke u gradu metalaca. Načelničku poziciju u Visokom, prema preliminarnim rezultatima, zadržat će Amra Babić koja je prije lokalnih izbora u BiH napustila SDA. Također i Ibrahim Hadžibajrić ostat će načelnik općine Stari Grad Sarajevo. On je ovaj put pobijedio kao neovisni kandidat, i to uvjerljivo, a Hadžibajriću je ovo treći mandat, prvi je dobio kao član SDA, drugi kao član SBB-a, a ovaj put kao neoivisni kandidat. U Bugojnu također uvjerljivo vodi neovisni kandidat za načelnika Hasan Ajkunić, donedavni član SDA. Bugojno je primjer općine u kojoj je neovisnom Ajkuniću za petama bio drugi neovisni kandidat. Pale i Breza mjesta su u kojima im je malo nedostajalo. I bez ovih općina, trijumf neovisnih slavi se u osam općina, a važno je naglasiti i činjenicu da neovisni kandidati imaju više načelnika nego što ih ima SDP BiH, nekad vodeća stranka u zemlji. U Kalesiji je u utrci za načelničku poziciju pobijedio neovisni kandidat Sead Džafić i time je prekinuta dvadesetšestogodišnja vladavina SDA. Džafić je poduzetnik koji zapošljava 350 osoba i ranije se nije bavio politikom.
Poduzetnik za načelnika
I u Bužimu je najviše glasova osvojio donedavni ministar financija Unsko-sanske županije (USŽ), neovisni kandidat Zikrija Duraković, nekada član stranke A-SDA. Slična situacija je u Kneževu gdje vodi Goran Borojević, također neovisni kandidat, koji je donedavno bio član SNSD-a. Možda je najdramatičnije bilo u Bosanskom Petrovcu, gdje Zlatko Hujić nastavlja svoj mandat načelnika. Naime, uoči izbora po Bosankom Petrovcu kružile su priče kako se neće dopustiti da Bošnjak bude predsjednik općine, dok su drugi za Hujića govorili kako ljubi križ jer mu je majka Srpkinja. Na kraju je sve završilo tako što je njegov protukandidat imao 200 glasova, a Zlatko Hujić 2000 glasova. Upravo zbog činjenice da je većina neovisnih kandidata bila ranije u SDA, lider te stranke Bakir Izetbegović komentirao je nakon objave preliminarnih rezultata da je to na neki način i njihova pobjeda. To što je Izetbegović kazao u jednom dijelu je točno, ali pojedini kandidati bili su nekada članovi ne samo SDA već i Stranke za BiH pa i SBB-a. Stoga analitičari iz Centra za izborne studije kažu da je pobjeda neovisnih kandidata ipak poruka birača da su se zasitili politike velikih stranaka pa se građani odlučuju dati priliku na lokalnim izborima nekome tko nije ideološki daleko. Dakle, ostaje se unutar tog svjetonazora, ali se u svakom slučaju šalje određena poruka SDA.
Istraživanja su pokazala kako su građani BiH nezadovoljni i vođenjem kampanje te inzistiraju na tome da lokalne teme za lokalne izbore ne prednjače u tim kampanjama, a onda se nakon glasovanja pokaže da nisu baš vodili računa o tome tko se bavio životnim pitanjima u njihovoj lokalnoj zajednici, a tko visokom politikom.•