Poražavajući podaci

U BiH realizirana tek svaka treća preporuka o kršenju ljudskih prava

15.11.2024.
u 14:50

Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 338 preporuka. U vezi sa 71 preporukom nije zaprimljen odgovor, što znači da su institucije ignorirale svaki treći dopis

Problem provedbe preporuka ombudsmana BiH, koja nije na zadovoljavajućoj razini, ukazuje na stupanj demokratičnosti vlasti i njezine odgovornosti građanima za svoj rad, što se u svim zemljama razvijene demokracije smatra osnovnim pokazateljem pravednosti i progresivnosti jednog društva. Ovo je jedan od zaključaka analize provedbe preporuka Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, koju je ova institucija načinila i uputila nadležnim državnim vlastima. Jedan od ciljeva analize bio je utvrditi nedostatke uočene od tijela kojima su preporuke upućene, u samom procesu formiranja i definiranja preporuka ombudsmana BiH, kako bi se u idućem razdoblju ovaj proces unaprijedio, a tijelima vlasti olakšala njihova provedba.

Referentno razdoblje za koje se provodilo istraživanje je od početka 2022. do kraja lipnja 2023., kao reprezentativan uzorak na osnovi kojeg se mogu izvući zakonitosti u postupanju javnih tijela po preporukama o BiH. Tijekom 2022. Institucija ombudsmana primila je 2850 žalbi, u 428 predmeta izdala 359 preporuka (15% predmeta je riješeno preporukom). Od ukupnog broja preporuka:

  • 129 preporuka (35,9%) realizirano je u za to predviđenom roku,
  • 75 preporuka (20,8%) ostvarena suradnja,
  • 16 preporuka (4,4%) djelomično realizirano,
  • 100 preporuka (27,8%) nije zaprimljen nikakav odgovor,
  • 108 preporuka (30%) nije realizirano.

U prvoj polovini 2023. zaprimljena su ukupno 1364 predmeta, a Institucija ombudsmana uputila je ukupno 154 preporuke (11,2%), od čega:

  • 46 preporuka (29,8%) realizirano je u ostavljenom roku,
  • 108 preporuka registrirano je s različitim stupnjem provedbe,
  • 35 preporuka (22,7%) nije zaprimljen nikakav odgovor,
  • 27 preporuka (17,5%) nije realizirano.

Dakle, istraživanjem je bilo obuhvaćeno ukupno 338 preporuka. Kako je utvrđeno da tijekom 2022. u 214 predmeta preporuke nisu realizirane ili su djelomično realizirane, prije izrade ove analize upućeni su dopisi prema tijelima koja su u preporuci označena kao odgovorno tijelo. Ilustrativno je da u vezi sa 71 preporukom nije zaprimljen odgovor na ove dopise, što znači da su institucije ignorirale svaki treći slučaj, odnosno dopis vezano uz slučaj. Kada se analiziraju pristigli odgovori, primjetan je pozitivan obrazac realizacije preporuka, što je ostvareno u 54 preporuke, i čini oko jedne četvrtine ukupnog broja preporuka koje su predmet izvješća za 2022. Uvidom u zaprimljene odgovore proistječe da u 31 preporuci nije došlo do značajnijeg pomaka te da preporuka u potpunosti nije ispoštovana.

Jedinice lokalne samouprave, općine i gradovi, prednjače kada je u pitanju nerealizacija preporuka, a među općinama se posebno istaknula općina Novi Grad Sarajevo, koja u tri predmeta nije ispoštovala preporuke. Općine Jajce, Hadžići, Bosanski Brod, Kozarska Dubica, Novo Sarajevo, Bosansko Grahovo, Bosanski Petrovac i Donji Vakuf, kojima su izdane preporuke, dostavile su odgovore iz kojih se može zaključiti da po predmetnom pitanju nije postupljeno prema preporuci. Na sličan način postupili su Grad Gradiška i Gradačac.

Prilikom analize pristiglih odgovora konstatirano je da su različita tijela uprave, pojedina ministarstva na svim razinama vlasti u BiH, propustila postupiti po preporukama ombudsmana BiH, ostajući pri svojim ranije iznesenim stavovima. Tijela su se u svojim izjašnjenjima vodila stavom da predložene radnje i mjere navedene u preporuci nisu zasnovane na važećim propisima i aktima, da bi postupanjem po predmetnoj preporuci Ministarstvo izišlo iz okvira svoje nadležnosti, da ne postoji valjana pravna osnova da se predmetno rješenje poništi te da je preporuka neprovedivaIz navedenog nesporno proistječe da u pojedinim situacijama postoje različiti pravni stavovi, tumačenja zakonskih odredbi i njihove primjene između Institucije ombudsmana i odgovorne strane, a što se može zaključiti uvidom u obrazloženja odgovora u vezi s neprovedbom preporuke, ističu ombudsmani u svojoj analizi.

Treba reći da ni podaci za prvu polovinu 2023. nisu ništa bolji. Primjetan je pozitivan obrazac provedbe preporuka, što je ukupno ostvareno u 46 preporuka, a to je blizu jedne trećine od ukupnog broja preporuka koje su predmet ovog izvješća za prošlu godinu.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije