U Federaciji BiH je puno više djece smješteno u domove nego u obitelji, što nije u skladu s međunarodnim standardima i dokumentima, koje je BiH potpisala i ratificirala.
To je izjavio pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike Miroslav Jurišić na današnjoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o udomiteljstvu u Federaciji BiH, javlja Fena.
- Cilj nam je da izradimo zakon koji će biti moderan i primjenjiv, te želimo da uz stručnu pomoć danas vidimo što bi se moglo poboljšati, u kojim segmentima sam propis precizirati i slično, rekao je Jurišić.
U izradi zakona sudjelovala je nevladina organizacija „Hope and Homes for Children“, koja se posljednjih 20 godina bavi zaštitom djece bez roditeljskog staranja i obitelji pod rizikom od razdvajanja, odnosno djece koja su pod rizikom da budu smještena u sustav zaštite.
- Trenutno imamo registriranih 190 hraniteljskih obitelji, uglavnom u Sarajevskoj, Tuzlanskoj i Srednjobosanskoj županiji, ali samo 75 obitelji je zbrinulo djecu. To znači da kvalitetno ne iskorištavamo hraniteljske obitelji, koje su prošle edukacije, a u kojima nikada nije došlo do smještaja djeteta, kazala je direktorica organizacije „Hope and Homes for Children“ Jasna Hodžić.
Iz tog razloga, mišljenja je, da se u BiH još mora raditi na promociji ove vrste zbrinjavanja djece i ukazati na to da je za pravilno-intelektualno razvijanje djece potrebno poticajno obiteljsko okruženje.
Zastupnice u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta Amra Kunovac, Anela Šestić - Begović i Jasna Duraković- Hadžiomerović istaknule su da je vrijeme da se donese zakona o udomiteljstvu, koje je u Federaciji BiH dosta neuređeno.
- Moja sugestija je bila da se zakonom definira obveza da djeca koja odu u hraniteljske obitelji ostanu u kontaktu s matičnom obitelji. Također, ovaj zakon se donosi da bi se na cijelom području Federacije donijela ista pravila i propisi u oblasti udomiteljstva, kazala je Kunovac.
Nakon javnih rasprava, koje će do kraja ožujka biti održane u Tomislavgradu i Tuzli, očekuje se da će zakon o udomiteljstvu u Federaciji BiH u formi prijedloga utvrditi Vlada FBiH, a potom usvojiti oba doma Parlamenta FBiH.