Otkupljivača ima

U ljekovitom bilju građani BiH vide egzistenciju

'Novi Travnik 06.07.2012 Vladimir Farzanovic tvrdi da njegovi prpoizvodi iz doline primadoa u Visokom imaju posebno ljekovitu energiju. Prodaje i proizvodi paprike, zacinsko i ljekovito bilje'
Foto: 'Srecko Stipovic'
23.09.2014.
u 09:42

Malo je proizvođača eteričnih ulja u BiH tako da je i to prilika za zaradu

- Oko 500 loza ću ukloniti, a pokušat ću sa sadnjom ljekovitog bilja. Plašim se da ni sljedeće godine za vinogradarstvo neće biti dobro pa ću se okušati u novom poslu. Otkupljivača ima, a mnogi su ove godine dobro zaradili s obzirom da strana tržišta traže bilje, a i Europska unija nam je pred vratima - govori mi prije nekoliko dana jedan hercegovački vinogradar dok prolazimo kroz njegov opustošeni vinograd s tisuću loza, a na kojima ove godine grožđa neće biti.

Mladi ulaze u proizvodnju

A da se ljekovito bilje, eterična ulja, bijeli i crni luk vraćaju na velika vrata u BiH, pokazuju i ideje studenata koji su svoju priliku vidjeli u poljoprivredi. - Na prostoru BiH je vrlo malo proizvođača češnjaka, građanima se najčešće nudi kineski proizvod koji nije ni približne kvalitete kao domaće sorte - objašnjava studentica Poljoprivrednog fakulteta u Banjoj Luci Biljana Ribić. Ona i njezina prijateljica vidjele su svoju priliku upravo u uzgoju ove biljke. - Tržište je ogromno i zaista imamo velika očekivanja. Bijeli luk je najotpornija povrtna kultura, tako da su i rizici minimalni - kaže Biljana za Deutsche Welle. Vrijedne djevojke su razradile poslovnu ideju do detalja i registrirale nekomercijalno poljoprivredno gazdinstvo.

Sklapaju se ugovori

Ana Ćosić, studentica agronomije, uskoro pokreće proizvodnju ljekovitog bilja, matičnjaka i domaće mente. - To je unosan posao. Cijena ljekovitog bilja je do šest puta veća od cijene pšenice. U BiH je vrlo malo proizvođača. Već sam sklopila ugovor s jednom tvrtkom koja će otkupiti svu proizvedenu masu tako da sada nema rizika da neću prodati svoj proizvod - kaže Ana. Uvjerena je da se može uspjeti uz dosta truda, ali da mnogi ne žele prolaziti kroz sve to. Slično razmišlja i 24-godišnji Erdin Kerijašević iz Tuzle. - Mislim da bi se što više mladih trebalo okrenuti poljoprivredi jer je potražnja velika, a mi možemo ponuditi EU odličan proizvod - ističe. Projekt “Studentsko poduzetništvo”, gdje je bilo više od 1500 prijava, pokazao je kako su mladi u poljoprivrednoj proizvodnji vidjeli novu budućnost.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije