Ali nova studija mogla bi vas natjerati da dvaput razmislite prije nego što upotrijebite ovaj uređaj. Istraživači iz Darwin Bioprospecting Excellence SL, startupa sa sjedištem u Paterni u Španjolskoj, otkrili su mikrobe otporne na zračenje unutar mikrovalnih pećnica, piše Daily Mail.
Zabrinjavajuće, nekoliko sojeva moglo bi biti smrtonosno za ljude, prema timu. “Neke vrste rodova pronađenih u kućanskim mikrovalnim pećnicama, kao što su Klebsiella, Enterococcus i Aeromonas, mogu predstavljati rizik za ljudsko zdravlje,” rekao je Daniel Torrent, jedan od autora studije. Prethodne studije otkrile su mikrobe koji žive u raznim neobičnim i čudesnim staništima, uključujući naftne mrlje u moru, industrijska zapuštena područja, pa čak i unutar Međunarodne svemirske stanice.
No do sada nije bilo jasno koji se mikrobi mogu pronaći unutar mikrovalnih pećnica. U svojoj studiji, tim je uzeo uzorke mikroba iz 30 mikrovalnih pećnica - 10 iz kuhinja jednog kućanstva, 10 iz zajedničkih prostora kao što su menze, i 10 iz znanstvenih laboratorija.
Analiza uzoraka otkrila je 747 različitih mikroba. Međutim, ti su sojevi značajno varirali ovisno o lokaciji. Unutar kuhinja jednog kućanstva, glavni rodovi mikroba bili su Acinetobacter, Bhargavaea, Brevibacterium, Brevundimonas, Dermacoccus, Klebsiella, Pantoea, Pseudoxanthomonas i Rhizobium.
Druge vrste, Arthrobacter, Enterobacter, Janibacter, Methylobacterium, Neobacillus, Nocardioides, Novosphingobium, Paenibacillus, Peribacillus, Planococcus, Rothia, Sporosarcina i Terribacillus pronađeni su samo u zajedničkim prostorijama s mikrovalnim pećnicama. Zabrinjavajuće, nekoliko ovih mikroba - Klebsiella, Enterococcus i Aeromonas - mogu biti opasni za ljude. Vrste Klebsiella mogu uzrokovati niz bolničkih infekcija, uključujući upalu pluća, infekcije krvotoka, infekcije rana ili kirurških mjesta i meningitis.
Enterococcus, s druge strane, može uzrokovati niz bolesti uključujući infekcije mokraćnog sustava, infekcije krvotoka i infekcije rana. Na kraju, Aeromonas su povezane s gastrointestinalnim infekcijama, bolestima bubrega, celulitisom i meningitisom. Na temelju ovih nalaza, istraživači pozivaju ljude da redovito dubinski čiste svoje mikrovalne pećnice.
'Preporučujemo redovito dezinficiranje mikrovalnih pećnica razrijeđenom otopinom izbjeljivača ili dezinficijenskim sprejom,' rekao je Torrent. “Osim toga, važno je obrisati unutarnje površine vlažnom krpom nakon svake uporabe kako bi se uklonili ostaci i odmah očistili proliveni sadržaji, te da se spriječi rast bakterija.”