Usprkos problemima koje prate domaće tvrtke u drvnom sektoru, prije svega nedostatak školovanog kadra i modernih tehnologija, oni bilježe sve veći rast izvoznih proizvoda. Ukupan izvoz drvne industrije BiH u 2016. godini iznosio je gotovo 1,2 milijarde KM, što je porast za 12 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Izvoz nameštaja je činio 37,7 posto od ukupnog izvoza, odnosno više od 448 milijuna KM, piše Blic.rs.
Šume i šumska zemljišta u BiH obuhvaćaju 63 posto ukupne površine zemlje, a razina kvalitete drveta je među najvišima u Europi. Drvna industrija kao jedan od najvažnijih ekonomskih sektora u BiH zapošljava blizu 30.000 osoba.
Potencijali domaćih poduzeća iz drvne industrije predstavljeni su i na stručnoj konferenciji “Ljudi, drvo, nameštaj” u Banja Luci, koju je organiziralo Udruženje šumarstva „Interfob“.
Posebno se izdvojio uspjeh tvrtke iz Gradiške, koja proizvodi montažne kuće za Italiju, za ljude koji su izgubili domove u potresu. Oni su do sada isporučili 89 kuća, prave 290, nakon čega očekuju ugovor za još 400 montažnih objekata. Ali i pored dobrog projekta, tvrtka u početku nije imala financijsku podršku banaka, te su pomoć potražili u banjolučkom klasteru Drvo.
U klasteru su ovaj pogon za proizvodnju zidnih panela iskoristili kao osnovu za razvijanje potpunog proizvoda kuće za tržište BiH i Hrvatske, po sustavu “ključ u ruke”.
Osim nepovjerenja banaka, prepreka za napredak poduzećima u drvnom sektoru jeste i nedostatak kadra i novih tehnologija.
- Nema ni srednjih škola, niti fakulteta koji bi razvijali nove tehnologije koje su danas intenzivne u drvnoj inudstriji u svijetu. Neophodne su nam nove IT tehnologije i novi programi koji se koriste kako bismo maksimalno iskoristili sirovinu i trenutnih 60 posto građe koju izvozimo pretvorili u gotov proizvod - naglašava Zdravko Vojvodić, iz klastera Hercegovina, koji okuplja 30-tak proizvođača.
Pozitivna vijest stiže s banjolučkog Šumarskog fakulteta, gde najavljuju otvaranje novog smijera “Prerada drveta”.
- Istraživanja tržišta rada pokazala su da nedostaje visokokvalificirane radne snage u drvnoj industriji i to je jedno od rijetkih zanimanja za koja se očekuje da će biti radnih mjesta. Ovo je gospodarska grana s ogromnim mogućnostima za ulaganje i razvoj, koja sasvim sigurno ima budućnost u BiH - rekao je dekan Vojislav Dukić.
Iz Gradske razvojne agencije Banja Luka, koja je prije 8 godina pomogla osnivanje Drvo klastera, ocijenili su da tvrtke udružene u klaster “izlaze” iz lokalnog okvira, te da su sve više izvozno orjentirane. Podsetili su da ovim poduzećima mogu pomoći kroz interni revolving fond.