Vijeće ministara BiH, na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje, usvojilo je Srednjoročni program rada Vijeća ministara Bosne i Hercegovine 2017. – 2019. godine, koji je inoviran u skladu sa sugestijama sa sjednice.
Programom su iskazani strateški, opći srednjoročni ciljevi i programi za njihovu realizaciju za 56 institucija Bosne i Hercegovine koje podnose izvještaj o radu Vijeću ministara BiH.
Na ovaj način Vijeće ministara BiH slijedi praksu zemalja Europske unije te bh. razvoj povezuje s principima razvoja iz strategija "Europa 2020" i "Jugoistočna Europa 2020". Cilj je, između ostalog, osigurati makroekonomsku stabilnost, unaprijediti konkurentno ekonomsko okruženje i povećati industrijsku konkurentnost, osigurati brži i efikasniji razvoj poljoprivrede i ravnomjeran regionalni razvoj uz povećanje mogućnosti za zapošljavanje, smanjiti siromaštvo i socijalnu isključenost, promovirati inkluzivnost u obrazovanju, unaprijediti kulturu i kreativni sektor te zdravstvo, razviti okolišnu infrastrukturu i energetske potencijale, povećati energetsku efikasnost, te ubrzati proces tranzicije i izgradnje kapaciteta.
Ovo je drugi srednjoročni program rada koje je usvojilo Vijeće ministara BiH i predstavlja osnov za realizaciju mjera iz Reformske agende za Bosnu i Hercegovinu.
BiH ispunjava međunarodne obaveze iz Bazelske konvencije
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Odluku o uvjetima prekograničnog prometa opasnog otpada u skladu s Konvencijom o kontroli prekograničnog kretanja opasnih otpada i njihovom zbrinjavanju, čime BiH izvršava svoje međunarodne obaveze preuzete ratifikacijom Bazelske konvencije.
Odlukom se propisuju uvjeti za promet opasnog otpada, što će utjecati na smanjenje prekograničnog prometa i efikasnije upravljanje opasnim otpadom na način koji nije štetan za okolinu.
Istovremeno se donošenjem ove odluke štite domaći kapaciteti i pomaže jačanju domaće privrede jer vlasnik opasnog otpada ima obavezu ponuditi ga bh. ovlaštenom subjektu koji raspolaže kapacitetima za tretman ili odlaganje opasnog otpada na ekološki prihvatljiv način, uključujući olovne akumulatore i olovne legure.
BiH intenzivira saradnju mladih sa Egiptom
Vijeće ministara BiH utvrdilo je i Prijedlog osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Memoranduma o suradnji u oblasti mladih između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Arapske Republike Egipat.
Zaključivanje ovog memoranduma doprinijet će unapređenju ukupnih bilateralnih veza te daljnjem razvoju odnosa između institucija nadležnih za oblast mladih.
Memorandumom je, između ostalog, definirana razmjena informacija, znanja i istraživačkih radova, kao i posjete omladinskih delegacija. Planirano je formiranje zajedničkog odbora koji će biti zadužen za praćenje provođenja ovog memoranduma i definiranje zajedničkih projekata.
Ministarstvo civilnih poslova dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, uz prijedlog da se za bh. potpisnika ovog memoranduma odredi ministar civilnih poslova.
BiH prvi put aplicira za istraživanje o prehrambenim navikama stanovnika BiH
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Agencije za sigurnost hrane BiH o provođenju istraživanja o prehrambenim navikama stanovništva Bosne i Hercegovine u razdoblju 2017 – 2022. godine.
Data je suglasnost Agenciji za sigurnost hrane da, u skladu sa metodologijom Europskog autoriteta za sigurnost hrane (EFSA), organizira i provede istraživanja o prehrambenim navikama stanovništva Bosne i Hercegovine u razdoblju od 2017. do 2022. godine.
Agencija za sigurnost hrane BiH zadužena je da pripremi svu potrebnu dokumentaciju i izvrši elektronsku prijavu na tender koji je raspisala EFSA do 30.09.2016. godine.
Bosna i Hercegovina do sada nije provodila ovakva istraživanja, te ovakvi podaci nedostaju u bazi podataka za procjenu rizika koju je Agencija formirala i redovno je ažurira. Prvi put su mogućnost prijave na tender dobile i neke zemlje potencijalni kandidati, a među kojima je i Bosna i Hercegovina. Istraživanje bi obuhvatilo tri starosne grupe stanovništva od 10 do 74 godine i provodilo bi se u skladu s propisanom metodologijom EFSA-e. Ovakvo istraživanje je od velikog značaja za svaku zemlju, pa tako i za Bosnu i Hercegovinu, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.