Nedavno puštanje iz zatvora Darija Kordića, osuđenog u Haaškom sudu za ratne zločine, izazvalo je oprečne reakcije u cijeloj regiji i snažnu polarizaciju unutar Bosne i Hercegovine. Dok su jedni pozdravljali, drugi su osuđivali odluku o prijevremenom puštanju Kordića na slobodu.
Podijeljeno društvo
Na žalost, društvene mreže su ponovno iskorištene kako bi se na neprimjeren način izrazio stav o ovom događaju. Šokantan je primjer zaposlenice Ureda visokog predstavnika (OHR) Aide Tulić, koja je na svom Facebook profilu fotografiju iz N. Travnika na kojoj se vidi transparent “Dobrodošli generale Kordiću” prokomentirala riječima koje je ispisala “nije poplava stigla gdje je trebala”. Ovakva reakcija zaposlenice vodeće međunarodne organizacije u BiH koja bi po definiciji trebala biti politički i nacionalno neutralna, šokirala je mnoge pa su se i našoj redakciji obratili čitatelji upozoravajući na neprimjereno ponašanje Aide Tulić. U OHR-u nisu bili pričljivi o ovom incidentu, ali su nam potvrdili da su upoznati s njim i da su poduzeli konkretne mjere. Glasnogovornik OHR-a Eldar Subašić kaže da ovakav stav njihove zaposlenice nema veze sa stavovima institucije. - OHR izražava duboko žaljenje zbog uvredljivog komentara zaposlenice na njenom privatnom Facebook profilu. Njeni stavovi ni na koji način ne odražavaju stavove visokog predstavnika Valentina Inzka, niti OHR-a. U ovom slučaju postupili smo sukladno disciplinskim procedurama OHR-a - kazao nam je Subašić, ne ulazeći u detalje “disciplinskih mjera”.
Sankcije za sve
Nije ovo prvi put da se na društvenim mrežama pojavljuju komentari koji su izazvali reakcije u javnosti. Do sada su uglavnom sudionici “afera” bili zaposlenici domaćih institucija, ali ne i međunarodnih. Ili javne osobe poput redateljice Jasmile Žbanić koja je hrvatskom premijeru Zoranu Milanoviću prilikom dolaska u Mostar poručila: Marš kući”.
Najviše prašine diglo se oko poruke “za dom spremni” koju je u znak potpore nogometašu Josipu Šimuniću na svoj Facebook profil postavila glasnogovornica Ministarstva turizma i okoliša FBiH Mija Martina Barbarić. Za razliku od ovog zadnjeg slučaja, tada su sarajevski mediji i nevladin sektor promptno reagirali pa je Barbarić i suspendirana. Isto je prošao i Dalibor Ravić iz ZZO HNŽ-a koji je pokušao stati u njenu zaštitu. Sankcije su stigle i Senada Pandžića iz Ureda za informiranje Vlade FBiH koji je prije dvije godine na Facebooku ispisao uvredljivu pa čak i prijeteću poruku zastupnici SDS-a u Parlamentu Aleksandri Pandurević.
Ne postoji predmet pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju u Haagu koji je bitniji za razumijevanje pokušaja poslijeratne destrukcije hrvatske države nego što je to postupak protiv Daria Kordića. Niti postoji predmet koji je danas međunarodno relevatniji sa sigurnosnog aspekta. Da bi se to razumjelo valja se vratiti na mjesto događaja, u Lašvansku dolinu u vrijeme muslimansko- hrvatskog rata 1993- 94. Lašvanska dolina oduvijek je bila dolina kroz koju se vojno osvajala Bosna i otvarao put prema Hercegovini i Jadranu: od sultana Mehmeda II do vojske Trećeg Reicha. Nakon kratkotrajnog labavog savezništva, istim je putevima 1993. godine to pokušavala učiniti muslimanska Armija BiH ofanzivnim operacijama protiv HVO-a u središnjoj Bosni i u Hercegovini. Alija Izetbegović imao je jasan cilj lokalnog ranga : vojno osvojiti prostor za buduću muslimansku državu u BiH. Britanska politika i pripadajuće službe, koje su vojno nadzirale i politički upravljale ratom u BiH, imale su cilj regionalnog ranga: oslabiti novostvorenu hrvatsku državu slabljenjem ili čak fizičkom eliminacijom Hrvata u BiH i neizvjesnom budućnošću hrvatskih okupiranih područja te s tako oslabljenom Hrvatskom stvoriti opet neki postjugoslavenski savez. Bili su to začeci današnje politike „regiona“.