Večeras od 21 sat BHRT će u emisiji “Ususret Večernjakovu pečatu” predstaviti 150 kandidata za Osobu godine. U sat i pol vremena gledatelji će moći čuti sve o biografijama kandidata koji su na popisu od 1200 osoba uspjeli “obraniti” svoja djela i praktički proći sve analize, eliminacijske krugove i zaključke direkcije Večernjakova pečata, ocjenjivačkog suda i struke. U sam projekt izbora 150 kandidata utrošene su tisuće sati rada. Deseci uglednih gostiju iz oblasti u kojima je 150 kandidata, ali i druge uvažene osobe, govorit će o ovogodišnjem 18. Pečatu.
Pozornost manifestaciji
Urednik i voditelj emisije Dževdet Tuzlić danima je radio da i ova emisija u najboljem svjetlu prikaže “europski Oscar”, kako ga javnost s pravom naziva. Rijetko koja manifestacija može predstaviti toliko uspješnih ljudi, bilo od onih “malih ljudi” velikih djela do gospodarstvenika, sportaša, državnika i brojnih drugih. - Na pragu 18. izdanja Večernjakova pečata BHRT će, kao medijski partner, i ove godine posvetiti dužnu pozornost manifestaciji iznimne popularnosti u javnom prostoru. Bit će predstavljeno 150 kandidata po različitim oblastima, među kojima se krije i osoba koja je svojom posebnošću obilježila proteklu kalendarsku godinu - stoji u najavi emisije. Večernjakov pečat odavno je prerastao bosanskohercegovačke, ali i regionalne okvire. Uručivanje priznanja dvojici papa, Franji i Benediktu XVI., američkom predsjedniku Billu Clintonu, glumici Angelini Jolie, glumcu Armandu Assanteu, pjevaču Totu Cutugnu, europskim dužnosnicima Johanesu Hahnu i Federici Mogherini, slovačkom šefu diplomacije i jednom od najutjecajnijih diplomata u svjetskim okvirima Miroslavu Lajčaku, slovačkom predsjedniku Andreju Kiski i mnogim drugima dalo je ovoj manifestaciji europsku i svjetsku dimenziju i rijetko koji događaj se na ovaj način iščekuje. Također, i ovakva vrsta izbora najboljih rijetkost je u današnjem svijetu budući da nominirane osobe nikad ne znaju da su među 150 kandidata, ali ni da su pobjednici, što daje potpunu draž iščekivanju i napetom trenutku izbora Osobe godine i pobjednika u kategorijama. Na Večernjakovu pečatu sustavno se radi cijele godine. Iako 18., slavljenički Večernjakov pečat još nije završen, već su u fazi prezentacije šireg popisa kandidata za iduću godinu i neki već prolaze eliminacijske faze bez da imaju pojma da se o njima uopće raspravlja. Osobe godine kroz 17 Pečata bili su Mijo Brajković, Vinko Puljić, Dragan Čović, Emir Kabil, Ivan Ljubičić, Milorad Dodik, Miroslav Lajčák, Ante Kvesić, Halid Bešlić, Franjo Rajković, Lukrecija Mamić, Sejdić i Finci, pape Franjo i Benedikt XVI., Husejn Smajić, Enis Bešlagić, Marko Pipunić, izbornici Zlatko Dalić, Vahid Halilhodžić, Mladen Krstajić i Vladimir Petković.
Povijesna pomirba
Uz dodjelu priznanja, Večernjakov pečat pokretač je brojnih drugih velikih događaja. Povijesna pomirba između Principa i Habsburgovaca dogodila se upravo na Večernjakovu pečatu, sto godina od događaja koji je promijenio svijet i ubojstva koje je potreslo svjetsku mapu. Na pozornici Kosače izmirili su se Gavrilo Mile Princip, potomak Gavrila Principa, i Milona von Habsburg, potomak nadvojvode Franje Ferdinanda. Zatim, Večernjakov pečat pronašao je i prvi put službeno preveo na tri jezika Daytonski mirovni sporazum, Ustav Bosne i Hercegovine. Povelja Kulina bana, “rodni list BiH”, na bilo koji način bio je nedostupan BiH, a Večernjakov pečat ga je u ovjerenoj preslici vratio ovoj državi i predstavio ga na samoj manifestaciji.
Brojne su druge zasluge Večernjakova pečata koji je bio prigoda za održavanje okruglih stolova, konferencija, javnih rasprava, izdavanje posebnih novinskih priloga, umjetničkih performansa...
Večerašnja emisija od 21 sat bit će pravi uvod u događaj godine. Sve oči uprte su u spektakl čije je finale 22. svibnja u Mostaru.