Britanska veleposlanica predala je, danas u Domu oružanih snaga BiH u Sarajevu, dužnost kontakt veleposlanstvu NATO-a u BiH Veleposlanstvu Republike Slovačke, a taj čin služben je primopredajom zastave.
Komandantica NATO štaba u Sarajevu brigadna generalica Giselle Wilz zahvalna je za suradnju NATO štaba Sarajevo sa Veleposlanstvom Velike Britanije, veleposlanikom i njegovim timom što su je pružali u ulozi kontakt veleposlanstva, a isto očekuje i od Veleposlanstva Slovačke.
- Najvažnija poruka sa današnjeg događaja jeste da smo pokazali kontinuiranu NATO-vu predanost i podršku BiH - naglasila je novinarima nakon ceremonije.
Britanski veleposlanik Edward Ferguson kazao je da je, u protekle dvije godine, proputovao BiH i govorio o NATO-u. Jasno je, kaže, da postoje različiti stavovi i mišljenja, ali da će o tome da li žele pristupiti tom savezu ili ne, u konačnici odlučiti ljudi iz BiH.
- Značajan korak napravljen krajem prošloj godini bio je usvajanje dokumenta Pregled obrane, koji će nadam se postaviti okvir da partnerstvo između BiH i NATO-a krene i korak naprijed, a nadam se da će i moj kolega doprinijeti tome - kazao je.
Za veleposlanika Slovačke Jana Pšenicu preuzimanje dužnosti kontakt veleposlanstva NATO-a u BiH je izazov ali je i obećao da će Slovačka uraditi sve što je u njihovoj moći da bi nastavili dosadašnji put i nastojanja.
- Koristit ćemo i iskustva što ih Slovačka ima u reformi sigurnosnog sektora. Siguran sam da ćemo imati mnogo prilika govoriti o iskustvu Slovačke na njenom putu integracije u EU i euroatlanske integracije - naglasio je.
Ministrica obrane BiH Marina Pendeš zahvalila je veleposlaniku Fergusonu za suradnju i njegov kao i angažman Veleposlanstva Velike Britanije te se nada istom u kontaktu i sa veleposlanstvom Republike Slovačke, kao budućom točkom kontakta s NATO-om.
- Na bazi naučenih lekcija i iskustva, u posljednjih nekoliko godina, zajednički možemo doprinijeti da BiH bude uskoro dio euroatlanskih a naravno i europskih integracija - kazala je.
Kontakt veleposlanstva NATO-a podržavaju aktivnosti Saveza u partnerskim državama i pomažu s radom u oblasti javne dimplomacije. Pomažu u kontaktima sa javnosti, političkim poslovima i sigurnosnim politikama, a njihovi mandati traju dvije godine.