Nakon što su zastupnici u Parlamentu Bosne i Hercegovine Sadik Ahmetović, Šemsudin Mehmedović i Salko Sokolović službeno napustili Klub SDA, a Senad Šepić izbačen iz stranke, ni formalno više ne postoji parlamentarna većina u Zastupničkom domu, piše Večernji list BiH.
Raditi u interesu građana
Da već sada imamo manjinsku vladu, odnosno Vijeće ministara, bilo je jasno na sjednici Zastupničkog doma kada je oborena žurna procedura za usvajanje Prijedloga zakona o trošarinama. Zbog opstrukcija odmetnute četvorke iz SDA i kalkulacija Saveza za promjene ovaj prijedlog Vijeća ministara nije usvojen, a sada bi istu sudbinu mogli doživjeti i svi drugi propisi koje Vijeće uputi Parlamentu na usvajanje.
Sada već bivša SDA-ova “četvorka” najavila je osnivanje vlastitog zastupničkog kluba. SDA ostaje sa šest zastupnika, koji su za sada, uz po četiri zastupnika HDZ-a i SBB-a, jedina sigurna potpora aktualnom sazivu Vijeća ministara.
Čeka se jasan stav Saveza za promjene, koji je do sada činio partnera u vlasti iz RS-a. Stav bivših zastupnika SDA već je jasan.
- Mi ćemo formirati vlastiti klub i sve ono što bude od interesa za BiH i građane BiH i sve ono što će značiti bolje za BiH, taj klub će raditi u tim interesima do narednih izbora. Po onome kako je formirana parlamentarna većina i stranke i koje su je formirale u ovom trenutku, takva većina više ne postoji, kazao je Sadik Ahmetović.
U SDA se ipak nadaju da njihove bivše stranačke kolege neće obarati zakone u Parlamentu. Uvjereni su da oni “niti jednim svojim postupkom neće ugroziti nijedan zakon koji je u interesu BiH”.
Ono o čemu se za sada špekulira je i kako će se ubuduće ponašati još jedan SDA-ov zastupnik, Safer Demirović. On važi za osobu blisku Mirsadu Kukiću, utjecajnom dopredsjedniku SDA koji također nije zadovoljan stanjem u stranci. Ukoliko se i on odluči za oporbeno djelovanje, propulzivnost zakona u državnom parlamentu bit će još teža.
Nema interesa za vlast
Situacija u Domu naroda za sada je takva da se još uvijek može govoriti o postojanju parlamentarne većine.
Međutim, bez sigurne većine u Zastupničkom domu prijeti blokada svih odluka. Realno, nema nagovještaja, a ni mogućnosti da dođe do rekonstrukcije parlamentarne većine. Niti jedna od preostalih parlamentarnih stranaka ne pokazuje interes da uđe u vlast godinu i pol prije redovitih izbora.
U trenutku kada pred zemljom stoje brojne proeuropske reforme ostaje samo nada da će manjinska vlada barem na određenim pitanjima uspjeti osigurati potporu u državnom parlamentu.