anketa pokazala

Više od 50 posto mladih bi zbog traženja posla napustilo BiH

odlazak
11.08.2021.
u 17:34

Čak 52.4 posto mladih bi zbog traženja posla napustilo Bosnu i Hercegovinu.

Problemi mladih u Bosni i Hercegovini ogledaju se u nemogućnosti zaposlenja, neusklađenosti obrazovnog sustava s tržištem rada, nesigurnim radnim mjestima i posljedice pandemije koronavirusa, rezultati su to ankete koju su provele krovne organizacije mladih, Vijeće mladih Federacije BiH, Omladinsko vijeće Republike Srpske i Vijeće mladih Brčko Distrikta o stavovima mladih o pojedinim pitanjima.

Pored već prepoznatih problema posebno ističu probleme mladih prouzročene diskriminacijom po različitim osnovama, nebrigom i nepostojanje podrške razvoju mentalnog zdravlja te visokim stupnjem korupcije u različitim segmentima života i djelovanja mladih, javlja Hayat.

Anketni obrazac, podijeljena u tematske cjeline kao što su vrijednosti u koje vjeruju, obiteljski život, obrazovanje i tržište rada, politika i aktivizam, popunilo je 355 mladih u dobi od 15 do 30 godina s teritorije cijele BiH.

Anketa je kreirana povodom obilježavanja 12. kolovoza – Međunarodnog dana mladih s ciljem promocije mladih kao bitnih partnera u promjenama i podizanja svijesti o izazovima i problemima s kojima se suočavaju u svijetu.

U rezultatima ankete se navodi sa 68.7 posto ispitanika smatra da u BiH može steći kvalitetno obrazovanje, a 85.1 posto spremno je raditi poslove za koje nije školovano. Čak 52.4 posto mladih bi zbog traženja posla napustilo Bosnu i Hercegovinu.

– Na pitanje vjeruju li u institucije vlasti, 88.5 posto mladih je odgovorilo negativno, a 62.8 posto ih ne vjeruje u bilo kakve institucije. Najmanje povjerenja mladi su iskazali prema entitetskim vladama i Predsjedništvu BiH – kazali su.

Oko 82 posto ispitanika živi u obiteljskom domaćinstvu i svoje odnose s članovima obitelji, 58.3 posto bi bilo spremno da stupi u brak s osobom koja ima različitu vjersku ili etničku pripadnost, a 45.4 posto bi podržalo legalizaciju istospolnih zajednica u Bosni i Hercegovini.

Pokazalo se da 18.9 posto mladih svakodnevno koristi duhan ili duhanske proizvode, 33.5 posto je izjavilo da nikada nije konzumiralo alkohol, njih 80.8 posto narkotike, priopćili su organizatori.
 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije