Danas sastanak u Banjoj Luci nakon što je većina postala oporba u Domu naroda

Vladajući se ponovno okupljaju nakon "diverzije" u Domu naroda

storyeditor/2024-11-13/b7371956c1a1a2ad444ed045e5c4fa54.jfif
14.11.2024.
u 15:26

Čini se da je bila potrebna eskalacija krize u Domu naroda Parlamenta BiH, ali i u Vijeću ministara, kako bi se vladajućoj "petorki" uključili alarmi da još uvijek može pokušati spasiti stvar određenim korekcijama, piše Večernji list BiH. Najprije to podrazumijeva odmicanje od zone nervoze koja je posebno primjetna u strankama Narod i pravda te SNSD. Bošnjačka stranka, koja je članica "trojke", u fazi je teškoga raskola nakon loših izbornih rezultata, a čelnik RS-a Milorad Dodik je pod svjesno rastućim pritiskom američkih sankcija i sudskoga postupka koji se protiv njega vodi. Zbog toga se, čini se, danas u Banjoj Luci okupljaju vodeće hrvatske, srpske i bošnjačke stranke oko onoga što od početka predstavlja jedini nazivnik, a to je realizacija važnih životnih projekata s jedne strane, ali i ubrzanje europskoga puta.

Pristup novcu EU-a

Što opet donosi pristup velikim i važnim fondovima Europske unije, ali i Planu rasta. Čak i ako uspiju spustiti međusobne napetosti u "toplijim" prostorijama u Banjoj Luci s obzirom na to da zgrada državnih institucija u Sarajevu ima problem s grijanjem, svejedno će morati pronaći način kako vratiti većinu u Domu naroda. Tamo je od ovoga tjedna glas jednoga čovjeka, kojeg se smatralo "šlepajućom" većinom, a da ga se o tome nije pitalo ili pak nije imao ikakav benefit, postao presudan. Naime, izaslanik Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i predsjednik HDZ-a 1990. Ilija Cvitanović našao se u jedinstvenoj poziciji. Bez njegova glasa ne može se osigurati većina potrebna za donošenje ključnih odluka u Domu naroda. Ova situacija stavlja Cvitanovića i njegovu stranku u značajnu političku ulogu, posebno u kontekstu političkih blokada i izazova s kojima se Bosna i Hercegovina suočava. Cvitanovićeva stajališta osvijetlila su složeni odnos unutar političke scene BiH, posebno naglašavajući slabosti trenutačne vladajuće koalicije. On tvrdi da većina formirana od Vijeća ministara nema potrebnu potporu u Domu naroda. Kako je istaknuo, situacija u kojoj većina nema čvrstu potporu dodatno komplicira rad ovog zakonodavnog tijela, čija je funkcionalnost ionako često ograničena političkim nesuglasicama i blokadama. Valja reći kako Dom naroda nema nikakve uloge oko imenovanja novoga saziva Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, ali ako vladajući nemaju većinu u njemu, ne može se ni jedna odluka ili zakon donijeti ako se s time ne složi i "oporba". U trenutačnoj političkoj dinamici Bosne i Hercegovine HDZ 1990. nije dio službene većine na državnoj razini. Niti ima određene pozicije u vlasti, što bi ga obvezivalo na "lojalnost" većini.

Skepsa o EU

Međutim, Cvitanović jasno daje do znanja da njegova podrška može biti ključna u donošenju odluka. Navodi kako njegova stranka nije dio većine i kako ne želi biti "dizač ruku". Njegova stajališta, koja uključuju kritike na račun vladajuće strukture, ali i načine na koje bi Bosna i Hercegovina trebala težiti europskom putu, reflektiraju poziciju HDZ-a 1990. kao stranke koja želi sukreirati odluke, ali ne po svaku cijenu. Izrazio je sumnju u to da će trenutačna većina, bez podrške HDZ-a 1990., moći djelovati učinkovito u Domu naroda, posebno u kontekstu donošenja važnih zakona koji su ključni za nastavak europskog puta BiH. Cvitanović se osvrnuo i na važnost donošenja zakona u skladu s europskim standardima, posebno zakona koji bi unaprijedili pravosudni sustav u Bosni i Hercegovini. Posebno je istaknuo važnost Zakona o sudovima, koji je, prema njegovim riječima, prioritet broj jedan. Ovaj zakon bi trebao ojačati pravosudni sustav i približiti BiH europskim standardima vladavine prava. On vjeruje da bi se sada put BiH prema članstvu u EU mogao dodatno usporiti. No, koliko se god to činilo čudnim, moguće je da "osvještenje" s Domom naroda bude vodilo zaokretu. Pozitivnom.

NIP, koji je član "trojke", u fazi je raskola nakon loših izbornih rezultata, a čelnik RS-a je pod rastućim pritiskom sankcija i suda

"Cijena" čelnika HDZ-a 1990. Ilije Cvitanovića naglo je porasla nakon što je SNSD u Domu naroda izgubio četvrtog člana

Prilično osvještenje bila je sjednica Doma naroda na kojoj vladajući nisu očekivali da će se dogoditi smjena SNSD-ovih dužnosnika u povjerenstvima, a umnogome nestabilnosti vladajućih doprinose njihovi međusobni odnosi

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije