Bosna i Hercegovina bilježi izniman rast izvoza namjenske industrije, a podaci za prvih pola godine otkrivaju kako su brojke znatno više u odnosu na isto razdoblje 2018. i 2019. godine, ali i, očekivano, pandemijske 2020. godine. Istodobno, kada je riječ o izvoznim tržištima, iz informacija Vanjskotrgovinske komore BiH, a koja pokrivaju razdoblje od siječnja do srpnja, vidljivo je kako prva dva mjesta drže Saudijska Arabija i Sjedinjene Američke Države. Nezavisne novine pišu kako se tako iz Bosne i Hercegovine u proteklih sedam mjeseci izvezlo oružje i streljivo te njihovi dijelovi i pribor u ukupnoj vrijednosti od 116,685.260 KM, od čega je u Saudijsku Arabiju izvezeno 27,451.831 KM. Na drugoj poziciji našle su se Sjedinjene Američke Države (SAD), gdje je vrijednost bh. izvoza iznosila 26,583.307 KM, a na trećem mjestu je Turska, gdje smo prodali oružje i municiju za 15,272.632 KM.
Dobri pokazatelji
Osim oružja, streljiva i pribora, postoji još jedna kategorija koja se izvozi, a ona se odnosi na eksplozive, pri čemu je vrijednost izvora od siječnja do srpnja dostigla brojku od 28,8 milijuna maraka. Hoće li se ovi trendovi zadržati i do kraja godine, ostaje za vidjeti, a samim time znat će se i kakvi će izvozni rezultati biti u odnosu na prošlu, prilično dobru godinu, kada je iz Bosne i Hercegovine izvoz namjenske industrije BiH iznosio 280,7 milijuna maraka.
Pritom se većina izvoza odnosila na streljivo - oko 70 posto, a slijedili su eksplozivi sa 16,24, dijelove oružja s 11,14 te ostale kategorije s 1,67 posto sudjelovanja u ukupnoj vrijednosti izvoza.
Protekle godine bosanskohercegovačke kompanije iz sektora namjenske industrije BiH najviše su izvozile u SAD - 34 posto, zatim u Egipat - 12,38, Tursku - 10,16, Češku - 8,17 te Srbiju - 5,65 posto. U kontekstu razvoja namjenske industrije, a napose u Federaciji BiH, treba podsjetiti i na neke od proizvoda oko kojih su mediji posebice pisali, a posljednji u nizu primjera je nova automatska puška čiju je proizvodnju počela novotravnička tvrtka BNT, a daljnju proizvodnju i usavršavanje preuzeo Igman iz Konjica. Pritom je nedavno potvrđeno kako su u tijeku završna testiranja kako bi dobila NATO kod.
Kretanja kroz godine
Večernji list imao je uvid i u kretanja vanjske trgovine proizvoda iz domene namjenske industrije od 2016. godine, a iz kojih se može izvući zaključak o snažnom porastu izvozno orijentiranih kapaciteta. Tako je iz dokumenta Vanjskotrgovinske komore o trgovini oružja, streljiva, njihovih dijelova i pribora u 2016. izvoz iznosio 171,194.521 marku, a već godinu danas kasnije ta je brojka dostigla iznos od 193,864.023 marke. U 2018. godini prvi je put premašen iznos od 200 milijuna maraka; točnije izvezeno je 205,070.665 maraka.
Inače, u kontekstu namjenske industrije, a koja je posebice koncentrirana u Federaciji BiH, treba podsjetiti kako je prošle godine izaslanica u Klubu Hrvata u federalnom Domu naroda Zdenka Džambas uputila pitanje koja to poduzeća namjenske industrije proizvode i koje vrste oružja, odnosno oruđa. Postavljeno pitanje obrazložila je činjenicom da u posljednje vrijeme preko medija pojedini političari informiraju javnost kako BiH ima tenkove, svoju pušku, dronove te razne druge vrste lakog i teškog oružja i oruđa.
- Pravo je javnosti da ima takve informacije, ali je isto tako pravo i nas u Parlamentu Federacije BiH da imamo točnu i provjerenu informaciju o ovoj vrsti proizvodnje, posebno imajući u vidu aktualni politički trenutak u BiH i Federaciji BiH - istaknula je tada izaslanica Džambas. Inače, namjenska industrija u BiH u vremenu pandemije nije posustala kao neke druge gospodarske grane, dapače, zadržala je solidnu razinu izvoznih aktivnosti. •