Steven Mayer

Vrijeme za konferenciju vlada zemalja regije bez stranaca, čudo je što nema više sukoba

07.10.2016.
u 08:00

Američki stručnjak za Balkan Steven Mayer smatra da je na Balkanu možda vrijeme za opću konferenciju među vladama ovog područja, koju treba održati bez sudjelovanja takozvanih “stranaca”. U autorskom tekstu za Srnu pod nazivom “Rastuća nestabilnost” Mayer ističe da je snažna etnička identifikacija stoljećima imala veliku ulogu na Balkanu. - Iako je etnička identifikacija u prošlosti dovodila do sukoba, zapravo je zadivljujuće što u povijesti Balkana nema više etničkog nasilja. U skorije vrijeme etničko nasilje bilo je najizraženije tijekom Drugog svjetskog rata, a potom kada se Jugoslavija raspala tijekom devedesetih - navodi Mayer. Prema njegovim riječima, iako je Daytonski sporazum okončao rat, različite etničke skupine nisu prihvatile jedne drugu kao što se Zapad nadao i planirao. Umjesto toga bilo je nepovjerenja, nesnošljivosti i međusobne nelagodne tolerancije koju su obilježile epizode nasilja. Ali, taj obrazac možda se mijenja, naglašava Mayer i ističe da postoje tri velike oblasti.

Prvo, smatra Mayer, promjena je osobito uočljiva u odnosima Hrvatske i Srbije. - Pogoršanje odnosa je mnogo veće od spora između dvije zemlje i karakterizira se kao situacija ‘Hrvati protiv Srba’. Problemi su pojačani prošle godine kada je Hrvatska, potaknuta od američkih dužnosnika i američkih tvrtki iz oblasti obrane, odlučila unaprijediti svoje ofenzivne oružane sposobnosti kupnjim jurišnih helikoptera, mobilnih artiljerijskih sustava i balističkih raketnih sustava. Kao odgovor, Rusija je potakla Srbiju da pokrene pregovore s Moskvom o kupnji raketnog sustava zemlja-zrak žS-300ž - navodi Mayer. Osim snažne etničke komponente, naglašava on, ovo povećavanje oružanih sposobnosti rezultat je “rata na daljinu” između SAD-a i Rusije. “Kritičari ismijavaju ovu mini utrku u naoružanju na Balkanu jer nema logičnog razloga da Hrvatska i Srbija zarate. Ipak, kao što se često događa, ne mora postojati logičan razlog za izbijanje rata. Suviše često ratovi počinju iz nelogičnih razloga ili, čak, pogreškom. Imajući u vidu kompleksnu situaciju na Balkanu, rat je uvijek moguć - iako je malo vjerojatan”, ističe Mayer. Iza pitanja ovog naoružanja, smatra on, jest produbljivanje etničkog neprijateljstva koje su potaknuli posljednjih tjedana visoki državnici zemalja regije. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije