Ustavni sud BiH proglasio je neustavnom odluku da se Dan Republike Srpske obilježava 9. siječnja. No, predsjednik RS-a Milorad Dodik objavio je da neće poštivati odluku Ustavnog suda.
Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić na sastanku koji je održao u Beogradu s Miloradom Dodikom, najavio je da će “gotovo cijela vlada Srbije biti na obilježavanju Dana Republike Srpske 9. siječnja”, prenijela je beogradska Politika.
Ukoliko Vučić ispuni obećanje, to će biti najdrastičnije kršenje načela nemiješanja u unutarnju politiku susjedne zemlje od potpisivanja Daytonskog sporazuma 1995. godine. Tada su se i Hrvatska i Srbija obvezale da će podržavati ustavni poredak i teritorijalni integritet BiH. Dolaskom u srpski entitet u BiH na proslavu dana koji je Ustavni sud BiH ukinuo Vučić će dati za pravo Dodiku u kršenju odluka i nadležnosti državnih institucija Bosne i Hercegovine.
Vučić i Dodik sastali su se u utorak u Beogradu. Premijer Srbije izjavio je da su razgovarali o svim važnim političkim temama, “o potencijalnom održavanju referenduma o sudovima i tužiteljstvima, o političkim tenzijama u BiH, a Dodiku je predstavljena situacija u Srbiji”. Dodik prijeti organiziranjem referenduma o prekidu suradnje srpskog entiteta s Tužiteljstvom i Sudom BiH, što su oštro osudili i Bruxelles i Washington, ali Beograd, izgleda, u tome ne vidi ništa sporno.
Na osnovu zahtjeva za ocjenu ustavnosti koji je podnio bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, Ustavni sud BiH je 26. studenoga proglasio neustavnim 9. siječnja kao Dan RS-a.
– Ja tu odluku neću provoditi, a oni nek’ to zavežu za neku stvar – poručio je tada Dodik, prijeteći da Srbi neće sudjelovati u zajedničkim institucijama dok se ta odluka ne povuče.
Hrvati su podržali odluku Ustavnog suda: Božo Ljubić, lider Hrvatskog narodnog sabora BiH, tijela koje okuplja sve hrvatske stranke u toj zemlji, izjavio je da nema razloga slaviti taj datum koji simbolizira progon 95 posto Hrvata s današnjeg područja RS-a.
Hrvatska strana pridružuje se Dodiku u kritikama Ustavnog suda i traži izmjenu zakona o Ustavnom sudu kako među sucima više ne bi bilo stranaca. No, Ljubić smatra da to ne može biti razlog za blokadu institucija.
Rat Dodika s Ustavnim sudom samo je posljednji u nizu njegovih ne-oružanih ratova s institucijama Bosne i Hercegovine. Kad je prošli mjesec sigurnosno-obavještajna agencija SIPA uhitila nekoliko osumnjičenih za ratne zločine i pretražila zgradu policije u Bosanskom Novom u potrazi za ratnom dokumentacijom, objavio je da RS više neće surađivati sa SIPA-om.
Nakon nekoliko dana napetosti policija RS-a je nastavila suradnju sa SIPA-om. Međutim, prijetnju referendumom Dodik nije povukao, a s odlukom Ustavnog suda dodatno je zakuhao sukob sa Sarajevom. Aleksandar Vučić u Beogradu je objavio da će zajedno s Republikom Srpskom 2016. organizirati skup u povodu 75 godina od osnivanja logora Jasenovac.
Dodik je rekao kako je važan zadatak današnjih političara da na pravi način objave istinu o Jasenovcu. U travnju će organizirati obilježavanje godišnjice koje će to masovno stradanje Srba približiti općoj i regionalnoj javnosti.