Lokalni izbori BiH

Završetak ponovnog brojenja do 5. 11., no na neke se općine i dalje čeka?

lokalni izbori u bih
Denis Kapetanovic/PIXSELL
30.10.2024.
u 13:38

U kontekstu ponovnog brojenja svakako treba uvažiti i činjenicu da postoje žalbe pojedinih političkih subjekata na one odluke da se ne provede ponovno brojenje. O tome, naravno, odlučuje sud pa su tako predviđanja kako bi proces ponovnog prebrojavanja mogao biti okončan 5. studenoga

Pod uvjetom da proces ponovnog prebrojavanja bude išao utvrđenom dinamikom, očekivanja su kako će biti okončan početkom idućeg tjedna, odnosno do 5. studenoga, a što bi onda omogućilo Središnjem izbornom povjerenstvu da potvrdi rezultate lokalnih izbora održanih 6. listopada ove godine. Iz dobro upućenih izvora doznajemo kako u kontekstu ponovnog brojenja svakako treba uvažiti i činjenicu da postoje žalbe pojedinih političkih subjekata na one odluke da se ne provede ponovno brojenje.

Donesene odluke

O tome, naravno, odlučuje sud pa su tako okvirna predviđanja kako bi proces ponovnog prebrojavanja mogao biti okončan 5. studenoga. No, ne može se sa stopostotnom sigurnošću tvrditi da će do navedenog datuma biti utvrđeni i rezultati izbora u šest općina. Podsjećamo, nešto ranije SIP je odlučio kako će za općinska vijeća i načelnike općina Jablanica, Kiseljak i Prozor-Rama, skupštine općina i načelnike općina Gacko i Foča, gradska vijeća i gradonačelnike gradova Čapljina i Konjic te Gradsko vijeće Grada Mostara rezultati biti utvrđeni dopunskom odlukom Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine po stjecanju potrebnih uvjeta za utvrđivanje izbornih rezultata za navedene razine vlasti.

Pravilnik o provedbi izbora precizira kako SIP nakon okončanja ponovnog brojenja glasačkih listića i isteka roka za podnošenje žalbi, odnosno nakon pravomoćnosti odluka, a najkasnije 30 dana od dana provođenja izbora, potvrđuje izborne rezultate. Međutim, postoje iznimke koje kažu kako će se rezultati potvrditi najkasnije nakon 45 dana, a to su situacije u kojima je, primjerice, proces ponovnog brojenja glasova bio takvog obujma da, uz sve raspoložive kapacitete, nije bilo moguće završiti potvrđivanje rezultata u roku od 30 dana. Također, rok od 45 dana utvrđen je i ako proces zaštite biračkog prava nije bilo moguće završiti u 30 dana, ako je SIP poništio ili odgodio izbore na nekim mjestima te u drugim opravdanim slučajevima kada je nužno produljiti rok od 30 dana.

Posljednjih dana imali smo prilike slušati o odlukama SIP-a koje se tiču ponovnog brojenja, a nakon tri dana završena je i maratonska 95. sjednica na kojoj su se razmatrali zahtjevi za ponovno brojenje glasačkih listića. Cijeneći osnovanost navoda po zahtjevu ili po službenoj dužnosti, Središnje izborno povjerenstvo BiH donijelo je novu naredbu o ponovnom brojenju glasačkih listića u Glavnom centru za brojanje, a koja obuhvaća pet izbornih jedinica i 20 biračkih mjesta. Prethodno je doneseno još nekoliko odluka koje su tretirale tematiku ponovnog brojenja.

A kada govorimo o rezultatima, koji su objavljeni 24. listopada, vidljivo je kako je u nekim lokalnim sredinama dijaspora, odnosno glasovi poštom, donijela prevagu u borbi za načelničke pozicije, pa je tako u Žepču pobjedu osigurao kandidat HDZ-a BiH Mato Zovko.

S druge strane, kada govorimo o Odžaku, kandidat SDA Osmanović ima 65 glasova više od drugoplasiranog Ilića iz HDZ-a BiH, koji je vodio u Odžaku dok nisu pristigli glasovi poštom. Ova stranka čeka na provjeru listića. Podsjećamo, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine naložilo je ponovno brojenje glasova s jednoga biračkog mjesta u Odžaku za načelnika. Večernji list doznaje da je riječ o biračkom mjestu u kojemu je SDA dobio jedan glas za Općinsko vijeće, a za načelnika 75 glasova.

Neizravan izbor

I dok se čekaju provjere za konačno utvrđivanje rezultata, moguće je izvući zaključke o uspjesima političkih opcija promatrajući taj proces kroz prizmu triju konstitutivnih naroda. Kod Hrvata HDZ BiH je apsolutni pobjednik koji će u nekim sredinama moći samostalno donositi odluke u gradskim/općinskim vijećima. Kod Srba je to SNSD, dok je kod Bošnjaka vidljivo nadmetanje u velikim gradovima, poput Zenice i Sarajeva. A na izbor gradonačelnika Sarajeva, Mostara i Brčkog javnost će pričekati ishod biranja u gradskim vijećima, odnosno u slučaju Distrikta Brčko u Skupštini. U potonjem slučaju Hrvati računaju na poziciju gradonačelnika Brčkog, a očekivanja su i kako će Hrvat ponovno biti na čelu Mostara.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije