Analiza Vlade HNŽ

Zbog nepravednih kriterija, HNŽ godišnje ostaje bez 26 milijuna KM

HNŽ
08.01.2016.
u 07:00

Porez na dobit javnih poduzeća, banaka, osiguravajućih kuća nekada je bio prihod županije, a sada je 100% prihod FBiH

Zbog kriterija koji se koriste prilikom primjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH, proračun HNŽ-a svake godine zakinut je za više od 26 milijuna KM. Na ovaj nedostatak, kojim se sustavno već godinama oslabljuje veći broj županija na području FBiH, čelni ljudi HNŽ-a upozorili su do sada više puta, a krajem prošle godine izradili su analizu prikupljenih i raspoređenih prihoda s prijedlogom mjera prema višim razinama vlasti BiH. Tako iz Vlade HNŽ-a među prioritetima navode potrebu utvrđivanja standarda odnosno kriterija za financiranje osnovnih potreba iz ustavne nadležnosti, kako FBiH tako i županije, i sukladno tomu napraviti novu raspodjelu prihoda, tj. prema utvrđenim standardima. Nadalje ističu kako je potrebno uraditi  izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH na jedan od sljedeća dva načina. Prvi način je ukidanje dodatnih pondera za pojedine županije. Drugi način koji predlaže ministar financija HNŽ-a Adnan Faladžić je izvršiti izmjenu svega dva kriterija za raspodjelu, i to one koji se odnose na površinu županije i broj stanovnika, piše Večernji list BiH.

Naime, prema podacima iz analize  HNŽ-a, površina županije umjesto sadašnjih 6% treba biti 13%, dok broj stanovnika umjesto 57% treba biti 87%. “Kada bi kriterij površine bio 13% i kada bi drugi kriterij bio stanovništvo 87%, koeficijent za HNŽ bi bio 10.637%, što bi u apsolutnom iznosu bilo povećanje prihoda 26,471.121 KM na godišnjoj razini”, stoji u spomenutoj analizi Vlade HNŽ-a. U dokumentu koji potpisuje resorni županijski ministar Faladžić se nadalje navodi kako je porez na dobit javnih poduzeća, banaka, financijskih institucija i osiguravajućih kuća na prostoru županije nekada bio 100% prihod županije, a sada je 100% prihod FBiH. “Prema raspoloživim podacima za 2014., FBiH je naplatila 46,141.040 KM samo od banaka, financijskih institucija i osiguravajućih kuća na području FBiH. U izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda potrebno je tražiti raspodjelu ove vrste prihoda na način da županijama pripada 100% ili 50% prihoda naplaćenih s prostora te županije”, ističe se u dokumentu.

Također, potrebno je tražiti izmjenu načina vraćanja vanjskog duga na način da kredite vraćaju one razine vlasti koje su se zadužile. Vraćanje kredita na sadašnji način vrši se tako da se od ukupnih prihoda s jedinstvenog računa vraćaju svi krediti i umanjuje se osnovica za raspodjelu bez obzira je li se netko zadužio ili ne. Pravedno bi bilo da se izvrši raspodjela javnih prihoda s jedinstvenog računa prema svim razinama vlasti, a prije prebacivanja sredstava izvrši povrat kredita od svih koji su se zadužili, navodi Faladžić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije