Zabrana zapošljavanja u upravi, odnosno entitetskim institucijama, koju je Vlada FBiH nametnula odmah nakon preuzimanja dužnosti, ponovno je produžena i važit će najmanje do kraja ove godine, piše Večernji list.
Daljnje uštede
- S ciljem ostvarivanja daljnjih ušteda u proračunu FBiH, Vlada Federacije donijela je zaključak kojim produžava trajanje moratorija na nova zapošljavanja državnih službenika i namještenika. Na ovaj način je obustava natječajnih procedura s prethodno utvrđenog 1. rujna 2015. produžena do 31. prosinca 2015., priopćeno je nakon zadnje sjednice federalne Vlade. To u praksi znači da ne smije biti raspisan ni jedan natječaj za radno mjesto u institucijama koje se financiraju iz entitetskog proračuna. Moratorij na zapošljavanje odnosi se na državne službenike, ali i namještenike te eventualna zapošljavanja u javnim poduzećima. Vlada FBiH ostavila je mogućnost da u izuzetnim slučajevima može dati suglasnost za novo zapošljavanje proračunskim korisnicima, uz prethodno pribavljeno mišljenje Federalnog ministarstva financija te institucijama i ustanovama, javnim poduzećima i drugim gospodarskim društvima s većinskim udjelom državnog kapitala, na prijedlog resornog ministarstva, navodi se u dokumentima u čijim smo posjedu.
Novi zaposlenici?
Međutim, dugogodišnju praksu zapošljavanja u federalnim institucijama i javnim poduzećima teško je obuzdati pa mnogi nastoje iskoristiti upravo ovu mogućnost da preko odluka Vlade "zaobiđu" moratorij. Samo na posljednjoj sjednici Vlade našlo se nekoliko zahtjeva za davanje suglasnosti za prijem novih zaposlenika u federalnim institucijama i javnim poduzećima. I dok se zahtjevi Federalnog zavoda za statistiku i federalnih ministarstava rada i socijalne skrbi i prostornog uređenja za popunu upražnjenih radnih mjesta možda i mogu opravdati, za onaj Međunarodnog aerodroma Sarajevo to bi se teško moglo kazati. Prema dostupnim informacijama, uprava ovog javnog poduzeća je bez znanja i suglasnosti svog Nadzornog odbora od Vlade tražila zapošljavanje većeg broja zaposlenika. Navodno, ni unutar samih nadzornih i upravljačkih struktura ne postoji suglasnost o potrebi da se angažiraju novi zaposlenici pa je prostora za sumnju i više. Kako je moratorij na zapošljavanje produžen najmanje do kraja godine, za očekivati je da i druga javna poduzeća i institucije koje su proteklih godina naučile gomilati (nepotrebnu) radnu snagu, pokušaju preko zahtjeva Vladi nastaviti s takvom politikom.