Za razliku od domaćih političara koji su jedinstveni barem oko cilja - otvaranja pregovora s Europskom unijom unatoč različitim pogledima na brojne unutarnje teme, same zemlje članice EU-a ni izbliza ne gledaju jednako na članstvo ove zemlje u EU, piše Večernji list BiH. A što je više nego jasno istaknula Nizozemska, na što je Večernjak mjesecima upozoravao. No, Amsterdam u tome stavu nije usamljen jer slične poglede ima još nekoliko zemalja Beneluksa, kao što je Danska, ali i Njemačka te Francuska, koje imaju posve druge razloge za kočenje procesa proširenja. S takvim dojmom o, u suštini, nepoželjnima danas u Bruxelles dolaze vodeći državni dužnosnici, njih više od 30 iz Bosne i Hercegovine, kako bi sudjelovali na nekoliko foruma. A najvažniji je onaj koji na visokoj političkoj razini organizira povjerenik za proširenje i susjedstvo Olivér Várhelyi, a koji s bosanskohercegovačke strane predvodi predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto.
Velika sredstva
S njom će biti i čelnici pet vladajućih stranaka na državnoj razini, kao i čelnici obaju domova državnog Parlamenta, jednako kao i šefovi parlamentarnih odbora zaduženih za integraciju, zatim čelni ljudi obaju entiteta, kao i premijeri deset federalnih županija. Ovakvo uistinu brojno izaslanstvo dolazi u središte EU-a kako bi pokazalo i složenost, ali i važnost Mehanizma koordinacije koji je važan kako bi se usuglasile, a zatim i u djelo provele europske reforme na svim razinama vlasti s obzirom na to da postoje brojne podijeljene nadležnosti u koje će se morati intervenirati. Za čelnika HDZ-a BiH Dragana Čovića, koji je bio optimističan da i ovaj skup može biti prigoda za BiH, najvažnije je pokazati jedinstveno stajalište i spremnost provoditi reforme kako bi se za Bosnu i Hercegovinu otkočile stotine milijuna eura. - Ponovno će nas potaknuti da pripremimo projekte, osiguramo preduvjete za početak pregovora i novac koji je planiran za ovo područje Europe, da bude dostupan i nama u Bosni i Hercegovini. Želim da upravo naši načelnici i gradonačelnici, evo, najbolji je primjer možda Čapljina za to, budu spremni za takve stvari, da jednostavno na svaki projekt možemo pravodobno odgovoriti - kazao je Čović na nedavnom okupljanju predstavnika ove stranke u Čapljini. Čelnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik rekao je da će sastanak u Bruxellesu pokazati ozbiljnost Europske unije. - Republika Srpska je ozbiljan i konstruktivan partner koji aktivno doprinosi ubrzanju europskog puta BiH i to se vidi u svemu što je do sada urađeno na tom putu. U Bruxellesu ćemo vidjeti i koliko je Europa ozbiljna prema nama - rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uoči puta u sjedište EU-a. - Ako se odstupi od ranijih najava, a vidimo da bi se to moglo dogoditi, to onda znači da nisu dovoljno iskreni prema Bosni i Hercegovini - rekao je Dodik. Ocijenio je kako istupi Nizozemske pokazuju posve drukčiji pristup prema BiH. - Optužbe koje od Nizozemske dolaze na račun Republike Srpske pokazuju koliko ne poznaju strukturu BiH i njezin Ustav, pa predstavnike Republike Srpske optužuju da "podrivaju" i nepostojeće institucije - istaknuo je Dodik. Istaknuo je i stav Amsterdama da BiH može u EU ući samo bez stranaca.
Pogreška kao u Srebrenici
- To znači da nema ni visokog predstavnika, ni pravog ni lažnog, a ni stranih sudaca. Ako opet odstupe od toga, onda ne mogu govoriti da je Republika Srpska ta koja koči procese. To rade stranci i to je već jasno - naglasio je Dodik. Voditelj Kluba SDP-a BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH Saša Magazinović ocijenio je posve pogrešnim pristup Nizozemske prema BiH koja je najavila kako neće poduprijeti otvaranje pregovora s Bosnom i Hercegovinom dok se ne ispuni svih 14 uvjeta koje je postavila Europska komisija. - Taj stav može biti promijenjen, ali on je u ovom trenutku čisto tehnokratski, bez ikakvog političkog konteksta i prilično neiskren, što smatram da je pogrešno. Bojim se da nakon velike pogreške koju je učinio nizozemski bataljun u vrijeme agresije na BiH na području Srebrenice ovo može biti druga pogreška, ovaj put bez ljudskih žrtava, ali također jako krupna pogreška - istaknuo je Magazinović. Nizozemska se i sama suočava s mogućim dolaskom na vlast stranaka koje se protive bilo kakvom proširenju, ali i nastavku dopuštanja dolaska migranata. S druge pak strane, takav stav najviše pogoduje oporbenim strankama, ponajprije Stranci demokratske akcije.
Da li Holandija sada vraća milo za drago za one sulne tužbe zbog Srebrenice? Da li će ikada i dati zeleno svjetlo za BiH u EU zbog mogućnosti novih i proširenih tužbi?