Milijuni djece (a i neki odrasli) pišu Djedu Božićnjaku pisma i traže ga poklone. Dok neki svoje pismo nikad ne pošalju na adresu djedice, mnogi na pismo stvarno zalijepe markicu i napišu 'pravu' adresu - Sjeverni pol! Nerijetko im stigne odgovor, pa se pitaju - kako i otkud? - Američka je poštanska služba pisma Djedu Mrazu počela primati prije više od 100 godina, a izvršni direktor pošte Frank Hitchcock još je 1912. godine ovlastio poštare i građane volontere da na njih odgovaraju - priča glasnogovornik poštanskog Odjela za pisma Djedu Božićnjaku SAD-a. Kad je količina pisama postala prevelika poštanska je služba okupila i razne dobrotvorne organizacije i korporacije da pišu odgovore, a tko želi može uz odgovor 'od Djedice' djetetu poslati i neki od traženih poklona. Prije par godina Odjel za pisma Djedici se digitalizirao, pa se od 2017. dječja pisma mogu pronaći na jednoj internetskoj stranici, odakle ljudi diljem SAD-a mogu izabrati neko i na njega odgovoriti povratnim pismom ili poklonom.
Odgovor se naravno piše u ime Djeda Božićnjaka, a Odjel za pisma ga onda šalje kao da dolazi sa Sjevernog pola, s posebnom poštanskom markom. Glasnogovornik Pošte objasnio je za Insider: - Dijete napiše pismo i stavi ga u kuvertu s adresom: Djed Božićnjak, Sjeverni pol. Na to pismo netko od volontera napiše personalizirani odgovor i potpiše ga sa 'Od Djeda Božićnjaka'. Oba pisma stavlja u omotnicu i adresira ih na kućnu adresu djeteta, a na kuvertu doda i 'povratnu adresu': Djed Mraz, Sjeverni pol i šalje na:
NORTH POLE POSTMARK
POSTMASTER
4141 POSTMARK DR
ANCHORAGE AK 99530-9998
Takvo pismo naslovljeno na 'Djedicu, Sjeverni pol' završiti će u pretincu za poštu koja je bez potpune adrese, a zatim će uputiti natrag na odjela za pisma Djedu Božićnjaku, gdje će neki dobri poštanski službenik ili građanin volonter na njega vjerojatno i odgovoriti.