Udruženje za poduzetništvo i posao LiNK oglasilo se priopćenjem u kojem zahtijeva smanjenje cijena električne energije za mala i srednja poduzeća, kao i zabranu izvoza električne energije dok se ne podmire domaće potrebe.
Rekordan profit
Udruženje smatra da je trenutna cijena električne energije za mala i srednja poduzeća previsoka te da bi dvije federalne elektroprivredne kompanije, koje su inače poslovale s rekordnim profitom, trebale korigirati cijene za ovu kategoriju potrošača i tako doprinijeti ukupnoj stabilizaciji nacionalnoga gospodarstva.
U Elektroprivredi pak smatraju da su zahtjevi djelomično opravdani, ali samo kada je riječ o malim poduzećima koja kilovat struje plaćaju 0,19 KM, što je 6 feninga skuplje od kilovata struje za kućanstva, premda su troškovi distribucije za ove kupce potpuno jednaki. Moglo bi se reći da mala poduzeća subvenciraju kućanstva u BiH, koja inače koriste najjeftiniju struju u Europi. Korekcija bi mogla ići u dva smjera - da se cijena struje za kućanstva nešto poveća a cijena struje za mala poduzeća nešto snizi, no u Elektroprivredi BiH tvrde da nije realno jednostrano smanjiti cijenu struje samo za mala poduzeća. Osim toga, tvrde da su dvije federalne elektroprivredne kompanije jedine u široj regiji odustale od povećanja cijena struje iako su proizvodni troškovi znatno povećani.
Novi postupak
Naprimjer, cijena struje u Hrvatskoj u prosjeku je 40 posto veća nego u Bosni i Hercegovini, a početkom godine dodatno je povećana za 15 posto, za razliku od cijena struje u Federaciji BiH koje su ostale nepromijenjene.
U svakom slučaju, zahtjev Udruženja za poduzetništvo i posao LiNK neće biti aktualan još barem desetak mjeseci, budući da će se novi tarifni postupak u Federaciji BiH razmatrati tek početkom 2011. godine.
U Elektroprivredi BiH se također slažu s prijedlogom da se prije izvoza viška električne energije podmire zahtjevi domaćih kupaca, ali uz uvjet da se sav višak struje proda na međunarodnom tenderu.