Kolumna

Neka je svim ljudima dobre volje sretna 2025., godina sveta!

Neka je svim ljudima dobre volje sretna 2025., godina sveta!
03.01.2025.
u 15:45
Pogledaj originalni članak

Dospjeli smo u jubilarnu 2025. godinu, koju je Katolička crkva proglasila i svetom. Pa neka je svima sretna 2025., godina sveta! Kad su godine u pitanju, valja podsjetiti na to da se one u čitavom svijetu računaju po rođenju Isusa Krista, koji je došao na Zemlju kako bi čovjeka spasio od grijeha, tuge i boli te dao mu nadu u vječnost. Nova godina nije samo broj nego još puno toga. Pri kraju 2024. godine netko je u šali kazao:

- Nemojte se previše živcirati, za nekoliko dana ovo će biti prošla godina!

Šalu na stranu, veliko breme iz prošle godine prenosi se na novu. Ratuje se u Ukrajini i na Bliskom istoku, nije bilo božićnog primirja, kao na Božić 1914. godine između Britanaca i Engleza kad se, umjesto iz oružja, pucalo loptom na gol u “prijateljskoj” utakmici na neutralnom terenu između rovova. Možda se Putin odluči na božićno primirje za četiri dana kada Rusi po julijanskom kalendaru slave Božić. No, što ako se Putinu i dalje sviđa vic o temi ruskih aspiracija. Postavlja se pitanje:

- S kime graniči Rusija?

- Graniči s kime hoće – glasi odgovor.

Opet šalu na stranu, Europa i Amerika moraju naći učinkovitiji odgovor na to. Za 17 dana Donald Trump ponovno ulazi u Bijelu kuću s predizbornim obećanjem o zaustavljanju ratova u Ukrajini i na Bliskom istoku. Ali kako s onima koji se s mirom ne mire? A zvecka se i na jako bliskom istoku, ali i bliže. Daleko im kuća! Prošla godina pamtit će se i po tome što je bila najtoplija od kad postoje mjerenja, što je aktualiziralo (ne)provedbu Pariškog sporazuma. Uglavnom zbog toga što se mnogi prave Englezi. A s klimatskim promjenama smjenjuju se katastrofe, ali valja vjerovati da će ih u ovoj godini biti manje.

Nije sve tako crno, primjerice, infrastrukturni projekti u BiH svjetlo su na kraju tunela. Treba vjerovati da ocjena vlasti “trojke” i “petorke” u jubilarnoj 2025. godini neće biti za nategnutu – dvicu! Prošla godina pamtit će se po stupanju na snagu Zakona o zabrani pušenja u Federaciji BiH, novim pokušajima preglasavanja Hrvata, nastavku migrantske krize, demografskom “boomu” u Zapadnohercegovačkoj županiji, ali i predmetu “Kovačević” na Europskom sudu za ljudska prava. No, taj predmet izgubio je na specifičnoj težini jasnim navođenjem konstitutivnosti triju konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini u zaključcima Vijeća Europske unije!

Proeuropske političke strukture trebaju iskoristiti povijesni geostrateški trenutak i ubrzati svoj put u EU i NATO. Nema nikakva smisla da Ukrajina uđe u EU prije BiH. Naravno da Ukrajini želimo što brži ulazak u europsku obitelj, ali Bosni i Hercegovini također. BiH mora ubrzati svoj europski put i dostignuti Srbiju i Crnu Goru kako ne bi postala pusti izvaneuropski “otok”. Nadamo se da se neće aktualizirati vic o Muji i Fati na dočeku Nove godine. Pitali su Muju:

- Zašto na doček Nove nisi poveo i Fatu?

- Ma, nešto je ljuta.

- A zašto je ljuta? - upitaše ga.

- Zato što je nisam poveo - objasnio im je Mujo.

Slijede siječanjska slavlja u Republici Srpskoj i Srba ma gdje bili. Za četiri dana je pravoslavni Božić, a za 11 dana je pravoslavna Nova godina. No, između njih je Dan Republike Srpske, koji pada 9. siječnja. Taj nadnevak slavi se neslužbeno i kao krsna slava Republike Srpske. Nema šale s tim, iako postoji i ovakva fora:

- Lako je doći na krsnu slavu, ali teško se vratiti doma s krsne slave!

Kakve će sve reakcije uslijediti iz Sarajeva, ostaje vidjeti. Hrvati u BiH, koji su i državljani Republike Hrvatske s pravom glasa, u nedjelju, 12. siječnja, mogu svoje biračko pravo ostvariti na 42 biračka mjesta u BiH u drugom krugu za izbor hrvatskog predsjednika. U prvom krugu Dragan Primorac dobio je oko polovine glasova birača u Bosni i Hercegovini. Izbor predsjednika Republike Hrvatske ima posebnu težinu za Hrvate u BiH jer s hrvatskom Vladom sukreira vanjsku politiku. Ustavna je obveza Republike Hrvatske skrbiti se o Hrvatima u Bosni i Hercegovini te glavni prioritet vanjske politike RH.

Stoga je jako bitna što viša razina suglasnosti Vlade Republike Hrvatske i njezina predsjednika kad je riječ o podršci političke borbe Hrvata u BiH za stvarnu jednakopravnost koja proistječe iz odredbi Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, ali se na razne načine pokušava derogirati.

Kad neće brdo Muhamedu, trebao bi Muhamed brdu. No, Hrvati imaju dva politička brda – Banske dvore i Pantovčak, a Hrvatima u BiH potrebna je podrška s obaju brda.

Vratimo se na veselije teme vezane uz Novu godinu, a nema pravog veselja bez smijeha. Jedan građanin BiH reče da je češće bio doma za Novu godinu nego mali Kevin u filmu “Sam u kući”. Ljubitelju nogometa nakon proslave Nove godine u hladnjaku su ostavili 10 sarma pa se našao u “trilemi” kako ih rasporediti: po sustavu 4 – 3 – 3, 4 – 4 – 2 ili pak 3 – 5 – 2!

Bude i političkih fora. Pa jedan stariji građanin BiH reče:

- U kakve sam sve ljude vjerovao, zašto ne bih i u Djeda Mraza?!

Približavanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji i NATO-u prioritet je svih prioriteta. Nadamo se da će se taj put ubrzati u jubilarnoj i svetoj 2025. godini te da će u zaborav pasti vic o Muji i dočecima Nove godine. Mujo reče ekipi za šankom:

- Gdje ja sve nisam bio za Novu godinu - u Londonu, Parizu, Beču… Nisam bio ni u Bruxellesu!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.