Teška situacija

BiH jedina bez plavog dizela, poljoprivrednici u problemu

BiH jedina bez plavog dizela, poljoprivrednici u problemu
20.02.2022.
u 08:45
Pogledaj originalni članak

Poljoprivredni proizvođači u BiH koji muku muče s iznimno visokom cijenom repromaterijala i sjemena, a posebice u ovom razdoblju pred početak proljetne sjetve, imaju još jedan problem zbog kojega smanjuju ukupnu proizvodnju, dok su neki prisiljeni i odustati od ovog oblika privređivanja, piše Večernji list.

Riječ je o situaciji u kojoj je BiH jedina zemlja u Europi koja još uvijek nije uvela mjeru plavog dizela, odnosno nije oslobodila gorivo za poljoprivredne strojeve poreznih nameta, a takvo stanje, ističu proizvođači, dodatno otežava domaću proizvodnju hrane koja jednostavno ne može biti dovoljno konkurentna, ali ni isplativa. Samo za obavljanje jesenske sjetve poljoprivrednik Petar Dragojlović potroši oko 2000 litara goriva.

Kada se tome dodaju i poslovi prihrane, a potom i berbe te žetve, gorivo je jedan od najvećih izdataka za poljoprivrednu proizvodnju, javlja BHRT.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruge poljoprivrednih proizvođača BiH, nedavno je za Večernji list upozorio kako je u 2021. godini došlo do velikoga vala poskupljenja, počevši od goriva pa do gnojiva, a sve zajedno predstavljalo je jedan iznimno veliki udar na domaće poljoprivredne proizvođače. Sve to vodi u situaciju u kojoj ljudi odustaju od poljoprivredne proizvodnje jer je jednostavno neisplativa.

- Jeste li čuli da je ijedan političar spomenuo jesenas problem poljoprivrede, u vrijeme kada je gnojivo bilo iznimno skupo - naglasio je Usorac, kazavši kako je jedan od načina pomoći plavi dizel za poljoprivrednike. Nedžad Bićo, predsjednik Udruge poljoprivrednika FBiH, za Vecernji.ba je objasnio što bi sve trebalo napraviti kako bi se povećala domaća proizvodnja, odnosno kako bi se promijenilo stanje u kojemu uvozimo velike količine hrane iz inozemstva. Uz opasku kako je bez zaštite domaćeg proizvođača nemoguće povećati proizvodnju hrane u BiH, upozorio je na situaciju u kojoj su, primjerice, gnojiva poskupjela više od 400 posto, dok su otkupne cijene proizvoda iste već 15 godina. Kao jedno od rješenja nameće se, smatra, uvođenje plavog dizela, ali i povećanje iznosa poticaja, kao i kapitalnih investicija te bismo tek tada mogli govoriti o pravom oporavku domaće proizvodnje. Boško Radić iz Udruge poljoprivrednih proizvođača sela Semberije za BHRT je objasnio trenutačnu situaciju na ovom prostoru.

- Mi svake godine na ime onoliko hektara koliko imamo dobijemo određenu količinu goriva i imamo popust 60 feninga. Ali nije isto kao prije kad je gorivo bilo 1,40 KM, pa kad bi se to oduzelo, došlo bi se na 80 feninga. Sad, kad se regres umanji, stoji 2,10 KM - objasnio je Radić.

Kompletan članak čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.