Pred BiH 14 kriterija za članstvo

Brojne beneficije, ali i iskušenja pred BiH na putu k Europskoj uniji

Brojne beneficije, ali i iskušenja pred BiH na putu k Europskoj uniji
14.02.2021.
u 21:00
Pogledaj originalni članak

Ispunjavanje 14 kriterija Europske unije, koji su postavljeni kao preduvjet da Bosna i Hercegovina dobije kandidacijski status za Europsku uniju, neizvjesno je zbog nacionalnih i političkih prijepora koji desetljećima blokiraju napredak u ostvarenju toga cilja, čak i unatoč tome što donosi brojne beneficije za građane i državu, piše Večernji list BiH.

Samo ostvarivanje toga cilja donosi pristup izdašnijim fondovima Europske unije, ali to, prije svega, podrazumijeva ispunjavanje ključnih reformi. Na njih su spremni građani jer gotovo 80 posto ljudi koje je nedavno anketirala državna Uprava za europske integracije podržava članstvo u Uniji, čak i ako to podrazumijeva počesto i teške rezove

Različita očekivanja

U slučaju da BiH ipak sredinom godine dobije pozivnicu za stjecanje kandidacijskog statusa, a zatim i otvaranje poglavlja, prvi korak u pregovorima je tzv. screening. To je analitički pregled pravne stečevine. Svrha screeninga je objasniti pravnu stečevinu državama kandidatkinjama i zajedno s njima utvrditi oblasti u kojima postoje problemi koje bi trebalo riješiti. Kao temelj za pokretanje stvarnog, tehničkog procesa pregovora, Komisija sastavlja screening izvješće za svako poglavlje i za svaku državu članicu. Države kandidatkinje podnose pregovaračku poziciju, a Europska komisija nacrt zajedničke pozicije, koju usvaja Europsko vijeće i koja omogućava otvaranje poglavlja. Pregovara se na razini ministra ili zamjenika ministra, tj. stalnih predstavnika država članica, veleposlanika ili glavnih pregovarača za države kandidatkinje. Pregovori se posebno zaključuju sa svakom državom kandidatkinjom, a njihova brzina ovisi o brzini kojom država provodi reforme i usklađivanje sa zakonima EU-a.

Duljina pregovora zato može varirati, tako da istodobni početak pregovora s više kandidatkinja ne znači da će pregovori sa svakom od njih biti zaključeni u isto vrijeme, kao što se počesto špekulira u slučaju Balkana. Za BiH bi otvaranje pregovora, a napose ostvarenje članstva, donijelo potpunu stabilizaciju, ali to podrazumijeva i rješavanje određenih naslijeđenih pitanja, prije svega iz Daytona, posebice stoga što političko Sarajevo nastoji taj put iskoristiti za ostvarenje potpune nacionalne dominacije i sna o nacionalnoj državi Bošnjaka, a s druge pak strane očekivanja su Srba da će očuvati Republiku Srpsku kao državu u državi te Hrvata da će kroz taj proces dobiti određeni stupanj autonomije.

Tržište od pola mlrd. ljudi

Kada je u pitanju ekonomija BiH, približavanje EU donijelo bi jednako toliko iskušenja, ponajprije još uvijek za poduzeća u državnome vlasništvu koja bi doživjela veliku transformaciju. Ali ulazak u Europsku uniju olakšao bi izvoz proizvoda na tržište Unije veće od pola milijarde ljudi, što za BiH predstavlja značajnu prednost. Naime, najvažniji, dapače, presudni vanjskotrgovinski partner upravo je Europska unija. Bh. gospodarstvenici imat će veće mogućnosti za izvoz, a potrošači izbor proizvoda utemeljenog na njegovoj kvaliteti. •

Ključne riječi
EU
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.