Gradnja završava idući mjesec

Cijene luksuznih rezidencijalnih kuća za Kuvajćane kod Sarajeva 200.000 maraka

15.07.2016.
u 07:00
Pogledaj originalni članak

Posljednjih godina povećava se broj državljana zemalja Perzijskog zaljeva, a posebno Kuvajta, koji dolaze u Bosnu i Hercegovinu. Kuvajćani koriste prednosti bezviznog režima, stižu kao turisti, a sve češće i kao poslovni ljudi, odnosno investitori. Najnovije luksuzno stambeno naselje namijenjeno građanima Kuvajta ‘niklo’ je ovaj put na Ilidži, ali o njemu se javno nije gotovo nikako govorilo iako radovi već odavno traju, a završeni će biti u kolovozu.

Sedam projekata

Kompanija Al Diyar Real Estate & Al-Diyar Construction koja gradi naselje osnovana je 2013. i na samom početku glavna djelatnost kojom se bavila bila je marketing. Međutim, kako je ranije u intervjuu za Business Magazine kazao direktor kompanije Abdullah J Al-Kulaib, uviđanjem mogućnosti i prilika odlučili su se graditi rezidencijalna naselja. Pokrenut je projekt vikend- naselja Almontaža – Ilidža na površini zemljišta od 80 duluma. U skladu sa zainteresiranošću građana Kuvajta što im je, kako je kazao Al-Kulaib, dodatno davalo vjetar u leđa, investicija se počela širiti. Nakon toga su odlučili proširiti resort na još 60 duluma, nazvavši ga Ilidz Pearl Resort, luksuzno naselje s pet zvjezdica. Izgradnja naselja počela je u svibnju 2015. godine, a vrijednost investicije je 13 milijuna eura. Kuće u rezidencijalnom naselju Almontaža - Ilidža građene su na zemljištu površine 500 m2, unutar kojeg je kuća od 120 m2. “Cijena kuće je okvirno 200.000 KM i u cijenu je uključena kompletna usluga, kao što su servis za zaštitu, bazeni, igrališta, odmarališta, klub za druženje, supermarket i sve što treba jednoj manjoj zajednici. Sve kuće su luksuzne s tim da ima i onih koje spadaju u visoki luksuz”, kazao je Al-Kulaib za Business Magazine.

Prema njegovim riječima, građani Kuvajta vole biti blizu zračne luke, 10 do 20 km u okruženju, tako da u Sarajevu i bližoj okolini rade sedam projekata, i to u Vogošći, Blažuju, Hladivodama, Vrelu Bosne, Ilijašu, Visokom te u Bojniku, u kojem grade naselje za građane iz Omana. Al-Kulaib se u BiH doselio 2014. godine te tvrdi da mu je ovdje lijepo živjeti i kako do sada nije imao niti jedan problem. “Cijela moja obitelj došla je ovamo i kupili su kuće jer vole BiH”, tvrdi Al-Kulaib. Akademik Esad Duraković, arabist, prevoditelj, filolog i orijentalist, prošle je godine u svom tekstu na Depo portalu upozorio na masovnu kupnju posjeda u BiH, ocijenivši je negativnom pojavom. “Nastavi li se ovaj trend, SŽ i/ili njegova okolina mogu biti velikim dijelom, možda i većinskim, arapski posjed, a je li to pozitivno i bezazleno, neka prosudi svaki čitatelj za sebe, iako su stvari očigledne”, napisao je Duraković, koji smatra da se strožim zakonskim propisima treba uvesti više reda u toj oblasti kako bi se pojava stavila pod kontrolu jer je, kako kaže, očigledno izmakla kontroli.

Kupnja posjeda

“Jedna stvar bi bila da Arapi grade tvornice ili ceste po BiH, to je investicija, a sasvim druga stvar je kada kupuju na stotine i na tisuće duluma zemljišta u SŽ-u. To nije investicija, to je kupnja posjeda” kazao je Duraković.•

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.