Štete koje počini mrki medvjed postale su gotovo svakodnevica u dijelovima Federacije BiH. U potrazi za hranom medvjedi uništavaju voćnjake, pčelinjake, a dolaskom u naseljena područja predstavljaju opasnost za stanovništvo, piše Večernji list BiH. Na taj problem nedavno su upozorili iz Kupresa, gdje se u večernjim satima sve češće mogu vidjeti ove životinje na gradskim ulicama. Jednak problem javlja se i u dijelu općina Srednjobosanske županije.
Evidencije
Ministar šumarstva, poljoprivrede i vodoprivrede SBŽ-a nedavno je istaknuo kako imaju evidencije više od stotinu zahtjeva za nadoknadu štete koju je počinila zakonom zaštićena divljač. Kako su objasnili iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, naknada štete koju počini mrki medvjed vlasnicima stoke, voćnjaka i pčelinjaka vrši se u skladu sa Zakonom o lovstvu i podzakonskim aktima donesenim na osnovi njega. - Ovo Ministarstvo je korisnicima lovišta (lovačka društva) na teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine u više navrata dalo upute vezane uz obveze korisnika lovišta po pitanju gospodarenja mrkim medvjedom, odnosno objasnilo zakonske odredbe kojima je isto pitanje definirano, prvenstveno u cilju smanjenja šteta od ove vrste divljači. Također, ovo Ministarstvo imenovalo je Interventni tim za velike zvijeri u Federaciji Bosne i Hercegovine koji svoje aktivnosti provodi pri pojavi problematičnih velikih zvijeri (mrki medvjed, vuk i ris), opasnih za život ljudi, kada nastupi neuobičajeno velika šteta na imovini, javnom dobru, dobru od općeg interesa ili domaćim životinjama, pojavi stradanja u prometu, kao i u slučaju sumnje da je zaštićena divljač ugrožena u mjeri da ne može samostalno opstati u prirodi - navode iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
Nadalje ističu kako je Interventni tim za velike zvijeri u Federaciji BiH s korisnicima lovišta na području Srednjobosanske županije do sada (razdoblje od oko 18 mjeseci) proveo uspješno 14 intervencija u cilju zaštite života i zdravlja stanovništva i imovine, kao i u cilju zaštite divljači. Napominju da je gospodarenje mrkim medvjedom u Federaciji Bosne i Hercegovine propisano Zakonom o lovstvu, podzakonskim aktima donesenim na osnovi njega, odlukom o ustanovljenju uzgojnih područja za mrkog medvjeda u Federaciji Bosne i Hercegovine, Zakonom o zaštiti prirode, Crvenom listom ugroženih divljih vrsta i podvrsta biljaka, životinja i gljiva te Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja.
- Crvenom listom ugroženih divljih vrsta i podvrsta biljaka, životinja i gljiva utvrđenom od Federalnog ministarstva okoliša i turizma mrki medvjed je u Federaciji BiH proglašen ugroženom vrstom divljih životinja.
Kao potpisnica više međunarodnih konvencija, Bosna i Hercegovina obvezala se poduzimati sve potrebne pravne i administrativne mjere na nacionalnoj i međunarodnoj razini kako bi osigurala zaštitu, među ostalim, i mrkog medvjeda, kao i njegova prirodnog staništa. Člankom 17. Zakona o lovstvu propisano je da se mrkim medvjedom gospodari na razini uzgojnih područja. Odlukom o ustanovljenju uzgojnih područja za mrkog medvjeda u Federaciji BiH propisano je da se mrkim medvjedom na uzgojnom području gospodari na osnovi plana gospodarenja mrkim medvjedom za uzgojno područje (dugoročni plan) i godišnjeg plana gospodarenja mrkim medvjedom za uzgojno područje - istaknuli su iz Ministarstva.
Plan gospodarenja
Nadalje objašnjavaju kako plan gospodarenja i godišnji plan gospodarenja mrkim medvjedom za uzgojno područje izrađuju i donose korisnici lovišta obuhvaćeni u granicama uzgojnog područja, a odobrava ih nadležno županijsko ministarstvo uz prethodnu suglasnost Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
- Napominjemo da su korisnici lovišta imali mogućnost izraditi planove gospodarenja mrkim medvjedom od 2008. godine i pribaviti potrebne suglasnosti kako bi se ovom velikom zvijeri moglo planski gospodariti u skladu s propisima, među ostalim, i vršiti zakonit planski odstrel - podsjetili su iz resornog ministarstva. Inače, u Federaciji BiH su do sada izrađeni i dostavljeni na suglasnost Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva planovi gospodarenja za mrkog medvjeda samo za dvije županije, i to Hercegbosansku i Sarajevsku, na koje su izdane suglasnosti.
Kako navode iz resornog ministarstva, u ostalim je županijama izrada ovih planova u tijeku te se očekuje njihovo skoro dostavljanje na suglasnost.
Naglašavaju kako će se izradom i odobravanjem planova gospodarenja mrkim medvjedom za uzgojna područja i u ostalim županijama u Federaciji BiH stvoriti uvjeti za plansko gospodarenje ovom vrstom divljači na teritoriju cijele FBiH, što će izravno smanjiti prisutnost mrkog medvjeda u naseljenim mjestima, kao i štete koje čini ova divljač.