Ozračje na 30. godišnjicu neovisnosti BiH

Dok jedni slave, drugi ignoriraju, Hrvati žele dogovor za multietničku, europsku BiH

Dok jedni slave, drugi ignoriraju, Hrvati žele dogovor za multietničku, europsku BiH
02.03.2022.
u 17:05
Pogledaj originalni članak

"Jeste li za suverenu i neovisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba i Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?", pitanje koje je prije 30 na godina na referendumu bilo ponuđeno narodima BiH, a i danas je aktualno u svijetlu svih prijepora unutar BiH koji se odražavaju na nepostojanje zajedničke vizije načina ustroja države oko koje bi se okupili i Srbi i Hrvati i Bošnjaci. A koliki prijepor postoji, govori i činjenica da se na dan kada BiH formalno slavi Dan neovisnosti nalazimo u velikoj političkoj krizi koja je posljedica niza neriješenih pitanja iz prošlosti, pitanja koja i dalje opterećuju odnose i spremnost BiH da snažnijim koracima krene k EU. A dok traje borba za državu kakva je zamišljena prije 30 godina, stanje u BiH pokazuje koliko je i dalje otvorenih pitanja neriješeno. Dovoljno je pogledati situaciju u kojoj BiH uopće nema zakon o državnim praznicima.

U RS-u jučer sasvim običan radni dan, u Federaciji neradni, uz manifestacije i proslave u većinski bošnjačkim područjima. U tom neskladu ponovno se vidi povijesno važna uloga hrvatskog naroda u BiH, a koji je prije 30 godina upravo svojim "da" omogućio BiH da postane neovisna država. Danas, 30 godina poslije, Hrvati su ponovno predvodnici u obrani države kakva je bila i zamišljena na referendumu 1992., države triju konstitutivnih, ravnopravnih naroda, države koja ima aspiracije postati članicom europske obitelji suvremenih demokratskih zemalja. I upravo danas, kada se deklarativno mogu čuti poruke o važnosti referendumskog pitanja, jedino Hrvati, svojim proaktivnim stavom, žele da BiH ispuni potencijal kakav zaslužuje - postati državom u kojoj će kolektivna i individualna prava, onako kako proistječe iz Ustava, biti zaštićena Izbornim zakonom, zemljom koja može okupiti svoje narode i građane oko zajedničke vizije. Hrvati, koji su 1992. godine praktički bili prevareni jer su očekivali da će svojim referendumskim "da" dati doprinos uspostavi takve, višenacionalne BiH - zemlje ravnopravnih naroda, danas, 30 godina poslije, vode političku bitku za državu, europsku BiH. Unatoč višegodišnjoj praksi u kojoj su se Hrvatima oduzimala politička prava, u kojoj su im se nametali predstavnici u domove naroda i Predsjedništvo, odnosno u one institucije koje po Ustavu služe za predstavljanje naroda, predstavnici hrvatskog naroda ne odustaju od vizije takve, multietničke BiH.

Kao dokaz tomu dovoljno je pogledati unatrag nekoliko godina i vidjeti na koliko razina te s kojim su žarom hrvatska politička, ali i akademska zajednica, nudili te nude ruku suradnje drugim narodima, kao i viziju države u kojoj će se svaki narod i građanin osjećati ugodno u svakom njezinom dijelu.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.