Hormon ljubavi, oksitocin, drugačije utječe na muškarce, a drugačije na žene.
Muškarci su zbog tog hormona prijateljski nastrojeni prema svima i druželjubivi, no žene znaju biti potpuno drugačije od toga. O tome su provedena dva istraživanja, jedno na Sveučilištu Stanford, a drugo na Sveučilištu Kalifornija i u oba je otkriveno kako se žene zbog hormona ljubavi mogu bojati novih društvenih iskustava, dok blokiranjem tog hormona postaju puno društvenije.
Znanstvenici sa Sveučilišta Stanford istraživanje su proveli na ženskim miševima i došli do zaključka kako ženke koje su prethodno bile maltretirane te su imale negativna društvena iskustva bojale su se upuštati u nova iskustva. No, kada im je blokiran oksitocin, one su se otvorile i počele 'družiti' s drugim miševima.
Mužjaci iz istog istraživanja bili su manje dramatični kada im je blokiran oksitocin i bili su puno uzbuđeniji sami u svojim kavezima, no kada su dobili oksitocin i pušteni da se druže međusobno, pokazali su puno veće zadovoljstvo zbog te socijalne interakcije. Kada im je oksitocin ponovno blokiran, muški miševi bili su puno manje socijalizirani.