ZAGREB

Plenković: "Nametanje" teme proširenja u EU-u politički je uspjeh Hrvatske

15.01.2025.
u 21:29

Sastanci Europske unije i zemalja jugoistoka Europe na godišnjoj bazi prije su bili „nezamislivi”, a danas su normalna praksa, što je velik „politički uspjeh”, rekao je u srijedu hrvatski premijer Andrej Plenković. Predsjednik vlade u Saboru je predstavio izvješće o održanim sastancima Europskog vijeća, ali i sastanku na vrhu Europska unija - zapadni Balkan, održanom u prosincu prošle godine. Plenković je rekao da su takvi sastanci „postali gotovo normalna praksa”, što nije bio slučaj između 2003. i 2018. godine, javila je Hina.

Na inicijativu Hrvatske i susjednih zemalja, „tada Bugarske”, ponovno su se počeli održavati takvi skupovi – prvi je bio u Sofiji 2018., potom u Zagrebu 2020., pa u Brdu kod Kranja 2021. godine. Od tada se sastanci održavaju gotovo jednom godišnje, što je dotad „bilo nezamislivo”, te je riječ o „političkom uspjehu nametanja ovog dijela Europe kao prioritetne teme”, rekao je Plenković.

Smisao cijele te politike, nastavio je, jest „nasloniti” države zapadnog Balkana na EU.

Na skupu u prosincu Hrvatska je govorila i o važnosti usklađivanja vizne politike država kandidatkinja kako bi se spriječilo da državljani trećih zemalja „slijeću kao turisti” u te zemlje, a onda „za velike novce” postanu nezakoniti migranti i putem Hrvatske započinju put prema zapadu, rekao je hrvatski premijer.

Naglasio je da je politika svih država članica po pitanju migracija „sada vrlo čvrsta” i „usmjerena na zaštitu vanjskih granica EU-a” kako bi se spriječili šokovi za kontinent, prije svega „političke posljedice”. Takve posljedice migrantskog vala iz 2015. osjećaju se i danas, a ta je pojava „više promijenila političku arhitekturu” Europe, posebno u većim članicama, nego ijedan drugi događaj u proteklim desetljećima, smatra predsjednik Vlade RH.

Plenković je rekao da je na sastancima Europskog vijeća iskazana „još uvijek vrlo snažna potpora Ukrajini”, uz određene „nijanse i rezerve” jedne države. Plenković je u Saboru govorio o „kontekstu ruskih izdvajanja za ovaj rat”, naglašavajući da Rusija izdvaja 40 posto proračuna i gotovo devet posto BDP-a za rat i vojnu sigurnost. „Treba shvatiti da je riječ u potpunosti o ratnoj ekonomiji”, naglasio je, pa poručio da bi Hrvatska trebala biti zadnja koja će zaboraviti Ukrajinu, zemlju koja je prva priznala Hrvatsku kao članica Ujedinjenih naroda. Najavio je da Vlada u narednim tjednima planira posjet ukrajinskog premijera Denisa Šmihala Hrvatskoj.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije